Erişilebilirlik

Ermeni Tasarısına Destek  Azalıyor


Ermeni soykırımı iddialarına ilişkin 106 sayılı tasarının Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu'nda 10 Ekim tarihinde kabul edilmesinden bu yana yedi milletvekili daha tasarıdan desteğini çekti.

Böylece, tasarıyı destekleyen milletvekillerinin sayısı 218'e gerilemiş oldu. Tasarının Genel Kurul'da kabul edilmesi için salt çoğunluk - yani 218 oy gerekiyor.

106 sayılı tasarı Dışişleri Komisyonu'nda oylanmadan önce, Temcilciler Meclisi'nde 226 milletvekilinin desteğine sahipti.

10 Ekim'deki oylamadan sonra, Arkansas milletvekili Marion Berry, Michigan milletvekili Carolyn Kilpatrıick, Georgia milletvekili Sanford Bishop, Tennessee milletvekili Lincoln Davis, Arkansas milletvekili Mike Ross, Florida milletvekili Allen Boyd ve California milletvekili Wally Herger, tasarıya verdikleri desteği çekti. Texas milletvekili Henry Cuella ise, desteğini Komisyon'daki oylamadan bir gün önce çekmişti.

Tasarının Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu'nun gündemine alınmasından sonra Amerika'da bu konu basında yoğun ilgi buluyor. Köşe yazarları ve gazetelerin başyazıları tasarının kabulünün Türk - Amerikan ilişkilerine vereceği zararı vurgularken, Ermeni tasarısı konusundaki tartışma Amerikan televizyonularında da geniş yer buluyor.

Bu arada, yönetim de tasarıların Genel Kurul'un gündemine alınmaması için girişimlerini yoğunlaştırdı. Çarşamba günü Dışişleri Komisyonu'nda yapılan oylamadan sonra Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'ye bir mektup gönderen Dışişleri Bakanı Rice ve Savunma Bakanı Robert Gates, Ermeni tasarısının Genel Kurul'a sunulmamasını istemişti. Amerika Genel Kurmay Başkanı Amiral Michael Mullen ve başka bazı yüksek rütbeli subayların da tasarının Genel Kurul’a sunulmasını önlemek için girişimlerde bulunduğu öğrenildi.

Pazar günü bir televizyonu programına katılan Cumhuriyetçi Partili milletvekili John Boehner, tasarının Temsilciler Meclisi Genel Kuruluna getirilmesini, “Yeni Kongre’nin bu yıl içinde yapabileceği en sorumsuz şey” ifadesiyle tanımladı.

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ise, bütün tepkilere rağmen, tasarının 16 Kasım tarihinden önce Genel Kurul gündemine alınacağını söylüyor.

XS
SM
MD
LG