Erişilebilirlik

CANLI BLOG- Türkiye: 24 Saatte 63 Kişi Öldü En Fazla Vaka İstanbul'da

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de son 24 saatte en fazla can kaybının yaşandığını ve 63 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Vaka sayısı 15 bin 679'a çıktığı ülkede 979 kişi yoğun bakımda tedavi görüyor. İstanbul, ülke genelinde en fazla vakanın görüldüğü kent


20:07

979 Kişi COVID-19 Nedeniyle Yoğun Bakımda

1 Nisan, Çarşamba günü Bilim Kurulu toplantısının ardından Sağlık Bakanlığı Bilkent Yerleşkesi’nden açıklamalarda bulunan Bakan Fahrettin Koca halkı sosyal mesafe ve izolasyon önerilerine uyma çağrılarını yineledi ve “Yakınlarınızı, çevrenizi uyarmak gibi bir sorumluluğunuz var. Özgürlüğümüzü kısıtlayan, birbirimiz değiliz. Mücadelemizin temelinde kişiler var. Herhangi birimizin tavizi hepimizi tehlikeye atıyor” şeklinde konuştu.

“Hedefimiz bu savaştan en az can kaybıyla çıkmaktır, virüsü mümkün olduğu kadar kontrol altına almaktır” diyen Bakan Koca virüse yayılma fırsatı verilmesi halinde kayıpların artacağı uyarısında bulundu. Koca, “Bu mücadelede stratejimiz sabit hayat olmalıdır; yuvamız, gücümüz olmalıdır. Şehirlerde hareketlilik ne kadar azalırsa o kadar galip geliriz” dedi.

1 Nisan 2020 - Ankara, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca
1 Nisan 2020 - Ankara, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca

Bakan Koca’nın paylaştığı, Sağlık Bakanlığı tarafından günlük olarak yayınlanan Corona virüsü salgını verilerine göre 1 Nisan 2020 tarihi itibariyle ülke genelinde COVID-19 nedeniyle yoğun bakıma alınanların sayısı 979’a ulaştı.

19:12

Türkiye Genelinde Tespit Edilen Vakaların Çoğu İstanbul’da

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Corona virüsü salgınında Türkiye’deki son durumu aktardı. Koca’nın açıklamalarına göre, son 24 saatte Türkiye’de salgının yayılmasından bu yana bir gün içinde en fazla can kaybı yaşandı. 63 kişinin daha COVID-19 nedeniyle hayatını kaybetmesi, can kaybı toplamını 277’ye çıkardı.

Bugüne kadar yapılan 106 bin 799 testin sonuçlarına göreyse Türkiye genelinde 15 bin 679 vaka var. İstanbul, vakaların tespit edildiği kentlerin başında geliyor. Bakan Koca, İstanbul'da 8852 vaka olduğunu aktardı. Bunu 853 vakayla İzmir, 712 vakayla Ankara, 584 vakayla Konya ve 410 vakayla Kocaeli takip ediyor. Isparta, Sakarya, Adana, Bursa ve Samsun da 100'ün üzerinde vaka tespit edilen kentlerden.

Bakan Koca, 42 ilde can kaybı yaşanmadığını aktardı. Son verilere göre en fazla can kaybıysa vaka sayısının da en yüksek olduğu İstanbul'da kaydedildi. Salgın nedeniyle şu ana kadar İstanbul'da 117, İzmir'de 18, Kocaeli'de 8, Ankara'da 7, Konya'da 7, Zonguldak'ta 5, Trabzon'da 5, Baıkesir'de 5, Adana'da 3, Sakarya'da 3 kişi yaşamını yitirdi.

15:47

İzmir’de Kalabalık Alanlara Termal Kamera

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Corona virüsü salgını tedbirleri kapsamında ilk termal kamera sistemini en çok yolcu geçişinin olduğu Konak Metro İstasyonu’na kurdu. Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, sebze meyve hali, otogar, gıda çarşısı, nakliyeciler sitesi gibi insan hareketinin yoğun olduğu 20 noktada daha termal kamera kurulacağını söyledi.

Fotoğraf: İzmir Büyükşehir Belediyesi
Fotoğraf: İzmir Büyükşehir Belediyesi

30’dan fazla kişinin ateşini aynı anda ölçebilen termal kamerada, vücut ısısı 38 ve üzerinde olan yurttaşlara sağlık kuruluşlarına başvurmaları tavsiye ediliyor. İhtiyaç halinde 112 ve 184 numaralı telefon hatları aranarak kişinin hastaneye ulaşması sağlanıyor.

Fotoğraf: İzmir Büyükşehir Belediyesi
Fotoğraf: İzmir Büyükşehir Belediyesi

15:20

‘Milli Dayanışma Kampanyası Tamamen Gönüllülük Esasına Dayalı’

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başlattığı bağış kampanyasıyla ilgili bazı kamu kurum ve kuruluşlarında zorunlu maaş kesintisi yapılması girişimi üzerine, "Milli Dayanışma Kampanyası, tamamen gönüllülük esasına dayalı bir kampanyadır. Bu anlamda kamudaki hiçbir kurum ya da kuruluşun, kampanyaya destek amacıyla çalışanlarının maaşlarından kesinti yapması düşünülemez. Böyle bir yöntem hiçbir surette tasvip edilemez," açıklaması yaptı.

BOTAŞ Genel Müdürlüğü ve Yargıtay Başkanlığı'nın kendi personellerine yönelik Milli Dayanışma Kampanyası’na iletilmek üzere maaşlardan kesinti yapılacağı yönünde yaptığı duyurular, Salı günü kamuoyuna yansımıştı. Bu kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra benzer şekilde öğretmenlerden de bağış talep edildiği iddiası da gündemdeydi.

Altun, ayrıca Erdoğan'ın ‘Biz Bize Yeteriz Türkiyem’ sloganıyla başlattığı kampanya ile ilgili Twitter hesabından da bir video paylaştı. Videoda, Erdoğan'ın "Bizim birbirimizden başka dostumuz, birbirimizden başka sırtımızı yaslayacak hiç kimsemiz yoktur. Türkiye'nin en büyük gücü birliğidir, beraberliğidir, kardeşliğidir. Çünkü biz Türkiye'yiz, çünkü biz Türk Milletiyiz. Biz bize yeteriz Türkiyem" mesajı yer alıyor.

Daha fazla

XS
SM
MD
LG