Erişilebilirlik

Türkiye’de Sessiz Sedasız Bayram Kutlaması


Ankara Ramazan Bayramı'nda Sessiz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:02 0:00

Türkiye genelinde Corona virüsü salgını nedeniyle Ramazan Bayramı dolayısıyla 4 günlük tatil boyunca sokağa çıkmasa yasağı uygulanıyor. Bu kez bayramda kapalı ibadet yerleri, boş sokaklar, şeker toplamaya çıkamamış çocuklarla diğer yıllardan farklı bir manzara yaşanıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 18 Mayıs’ta video konferans yöntemiyle yapılan kabine toplantısı sonrasında, Corona salgını dolayısıyla Türkiye’nin 23-24-25-26 Mayıs tarihlerindeki Ramazan Bayramı’nı 81 ilde uygulanacak sokağa çıkma yasağı nedeniyle evde geçireceğini açıklamıştı. Erdoğan, 65 yaş ve üstündeki nüfusa ise 10 Mayıs ve 17 Mayıs günlerinde olduğu gibi Ramazan Bayramı’nın ilk gününün Pazar olması dolayısıyla sınırlı süre sokağa çıkma izni verileceğini bildirmişti. Bu çerçevede, bugün sessizliğe bürünmüş kentlerde farklı bir bayram tablosu söz konusuydu.

Başkent Ankara’da normalde sabah namaz saatiyle birlikte en kalabalık merkezlerden birisi olan Hacı Bayram Veli Camii ve çevresi ziyaretçilerden yoksundu. Sadece saat 14.00 ile 20.00arası sokağa çıkma iznine sahip ve yakın civarda evleri olan 65 yaş ve üzerindeki yaşlılar, dua etmek üzere Hacı Bayram Veli Türbesi’nin dışındaydı. Ancak cami avlusu normalde bayram günü benzeri görülemeyecek şekilde bomboştu.

Ankara’da 65 yaş üstündeki yaş grubu, ilk iki haftadaki Pazar günlerinde olduğu gibi sokağa çıkma izinlerini yeşil alanlarda, parklarda geçirmeyi tercih etti.

Kurtuluş Parkı gibi kentin merkezindeki pek çok parkta kısa yürüyüşler yapan veya banklarda biraz olsun güneşlenmeye çalışan yaşlılar vardı.

Şehit ailelerine sokağa çıkma izni

Bayram olması nedeniyle bu seferki sokağa çıkma yasağı uygulamasında ilk kez bir başka özel gruba da izin hakkı tanındı. Bayramlarda mezarlık ziyaretleri yapılması geleneği dolayısıyla sadece şehitliklerde ziyaret yapılmasına ve bunun için de şehit ailelerine sokağa çıkma izni verildi.

Ankara Cebeci Şehitliği
Ankara Cebeci Şehitliği

Bu kapsamda, başkentte Cebeci Şehitliği gibi ülke genelindeki şehitliklerde yakınlarını kaybetmiş aileler dışarıdaydı.

Ankara Cebeci Şehitliği
Ankara Cebeci Şehitliği

Ankara Valisi Şahin kurallara saygıya teşekkür etti

Ankara Valisi Vasip Şahin ise, 15 Temmuz Demokrasi Şehitliği, Polis Şahitliği ve Cebeci Askeri Şehitliği'ni ziyaretinde, başkentlilere pandemi sürecinde kurallara uydukları için teşekkür etti. Şahin, "Ankaralılardan çok ciddi bir saygı ve özen gördük. Onun için özellikle teşekkür etmek istiyorum. Sosyal hayattaki o mesafenin korunması ve izolasyonun sağlanmasının ne kadar önemli olduğunu yaşayarak gördük. Zaman zaman az da olsa bu kurallara riayet etmeyen, edemeyen veya etmek istemeyenler oldu. Onlar hakkında da idari tedbirlere başvuruldu. Bu biraz gevşerse, biz de bir ileri noktada hangi tedbiri almamız gerekiyorsa onu alacağız" dedi.

Bu arada anımsanacağı üzere Erdoğan’ın açıkladığı takvim uyarınca Ankara, İstanbul, İzmir’in de aralarında bulunduğu 15 ilde sokağa çıkma yasağı uygulaması da devam ediyor. Ankara, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun, Van ve Zonguldak için giriş-çıkış yasağı uygulamasının, 3 Haziran Çarşamba günü saat 24.00’e kadar sürmesi planlanıyor.

Yaz mevsimi başlangıcına gelinmesi ve çay hasadı gibi gerekçelerle ise yasaklarda kısmi esnetmeler de hayata geçirildi. 65 yaş ve üzerindeki nüfusa da yazlık veya tarımsal gerekçelerle gidecekleri yerden en az 1 ay süreyle geri dönmemeleri şartıyla seyahat etme hakkı tanındı. Bu kapsamda İçişleri Bakanlığı, yapılan 190 bin 679 başvuru üzerine en son yaşlılar ve yanlarındaki refakatçiler olmak üzere 416 bin 598 kişiye izin verildiğini açıkladı.

Öte yandan bugün bayram namazının da evlerde kılınması kararı alınmışken camiler bayram bittikten sonra 29 Mayıs Cuma günü kısmen ibadete açılacak. Camilerde öğlen ve ikindi namazları cemaat halinde İçişleri Bakanlığı’nın genelgesiyle detaylı şekilde kurallara uyulması şartıyla kılınabilecek.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

XS
SM
MD
LG