Erişilebilirlik

CANLI BLOG- Türkiye: Bir Günde Can Kaybı 87 Artarak 812 Oldu

Türkiye'de salgına bağlı can kaybının geride bırakılan son 24 saat içinde 87 kişinin hayatını kaybetmesiyle 812'ye çıktığı açıklandı.Yurt dışında ölen Türklerin sayısı 222 oldu. Öte yandan salgınla mücadele kapsamında işten çıkarmaların 3 ay süreyle ertelenmesi gündemde


21:33

İşten Çıkarma Üç Ay Boyunca Yasaklanıyor

Salgınla mücadele kapsamında işten çıkarmaların üç ay süreyle yasaklanacağı açıklandı.

Özel sektöre işten çıkarma yasağı getirilmesiyle ilgili yasa taslağı hazırlanarak, Türkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) gibi iş dünyası örgütlerine sunuldu.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın hazırladığı yasa taslağı, öncelikle işveren örgütlerine sunularak, kısa sürede görüş verilmesi istendi.

Taslağa göre, düzenleme yasalaştığında işverenlere üç ay süreyle iş akdini fesih yasağı getirilecek.

Ancak işverenler, çalışanlarını ücretsiz izne çıkarabilecek. Ücretsiz izindeki emekçilere, İşsizlik Sigortası Fonu'ndan günlük 39,24 Türk Lirası ödemesi yapılacak. Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) Corona virüsünü pandemi ilan ettiği 11 Mart tarihinden sonra işten çıkartılan ve işsizlik maaşı alamayan işçilere de aynı şekilde fondan ödeme yapılacak.

21:06

Can Kaybı Bir Günde 87 Artarak 812 Oldu

Türkiye’de Corona virüsü salgınına bağlı can kaybı ve vaka sayısı artıyor. Son 24 satte 87 kişi daha hayatını kaybetti ve can kaybı sayısı 812’ye yükseldi. 4 bin 117 kişiye yeni konulan virüs tanısıyla birlikte, ülkedeki vaka sayısı da 38 bin 226 oldu. Tedavilerine yoğun bakımda devam edilen hastaların bin 492, solunum cihazına bağlı hasta sayısının da 995 olduğu açıklandı. Türkiye’de tedavisi tamamlanarak taburcu edilen hasta sayısının da artarak 846’ya yükseldiği belirtildi.

Yurt dışında hayatını kaybeden Türklerin sayısı da 222’ye yükseldi.

Sağlık Bakanı Koca salgınla mücadelenin etkinliğinin sosyal izolasyonun sürdürülmesine bağlı olduğunu söyledi.

18:37

TTB: ''Sağlık Bakanlığı Ölüm Vakalarını Raporlarken DSÖ Kodlarını Kullanmıyor''

Türk Tabipler Birliği (TTB), Sağlık Bakanlığı'nın Corona virüsü sebebiyle can kayıplarını raporlarken Dünya Sağlık Örgütü kodlarını kullanmadığını kaydetti. TTB, bu durumun ölüm sayılarının az gösterilmesine yol açtığını ve sorunun boyutunun tam olarak belirlenememesi riskini doğurduğunu vurguladı.

Türk Tabipler Birliği (TTB), internet sitesinde yaptığı açıklamada, Türkiye'de teyitli Corona virüsü enfeksiyonu vakalarının artmasına rağmen ölüm vakalarının sayısının vaka sayılarıyla paralellik göstermemesinin dikkat çekici olduğunu kaydetti.

Türkiye'deki Corona enfeksiyonu vakalarıyla ölümlü vaka sayısı arasındaki örüntünün diğer ülkelerde kaydedilen örüntüden farklı olmasının nedenlerini araştıran TTB, bu farklılığı, Sağlık Bakanlığı'nın Corona enfeksiyonuna bağlı ölüm vakalarını raporlamada Dünya Sağlık Örgütü'nün tavsiye ettiği uluslararası kodları kullanmamasına bağladı.

TTB Merkez Konseyi, grafiklerle ayrıntılı şekilde hazırladığı ayrıntılı açıklamada, “Bu kodların DSÖ gibi uluslararası kuruluşların önerdiği biçimde kullanılmaması COVID-19 pandemisi sırasında ölüm sayılarının az gösterilmesine yol açmakta, böylece sorunun boyutunun tam olarak belirlenememesi ve alınması gereken halkı sağlığı önlemlerinin yeterli düzeyde alınamaması riskini doğurmaktadır,” ifadeleri kullanıldı.

Haberin tamamı için tıklayın.

17:18

DSÖ: "Türkiye'de Salgının Hızla Yayılıyor Olmasından Endişeliyiz"

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Türkiye'de vaka sayılarındaki hızlı artışın endişe verici olduğunu kaydetti. Kurumun Avrupa Ofisi Direktörü Hans Kluge ayrıca salgının Avrupa'daki etkisinin tüm dünyadaki vaka ve can kayıplarının toplamının yarısını kapsadığına da dikkat çekti.

DSÖ'nün Avrupa Ofisi'nin resmi Twitter hesabından 8 Nisan Çarşamba günü yapılan açıklamalara göre ofisin direktörü Hans Kluge, Türkiye'de özellikle geçen hafta kaydedilen yeni vaka sayısı ve can kayıplarıyla ilgili olarak, "Son bir hafta içinde Türkiye'de virüsün yayılmasında büyük bir artış görmüş olmaktan endişeliyiz," dedi ve Türkiye'deki vakaların yüzde 60'nın İstanbul'da olduğuna da vurgu yaptı.

Haberin tamamına ulaşmak için tıklayın.

Daha fazla

XS
SM
MD
LG