Erişilebilirlik

CANLI BLOG- Avrupa: Bazı Ülkelerde Yasakları Kademeli Kaldırma Planı

Londra’da Corona önlemlerinin kademeli olarak kaldırılması konuşuluyor. Avusturya, Danimarka ve Norveç’in ardından Almanya da yasakları kademeli hafifletmeyi planlıyor. Fransa'da ise ölü sayısının 10 bini geçmesinin ardından sokağa çıkma yasağı sıkılaştırıldı


22:22

Macron’dan Dünya Sağlık Örgütü’ne Destek

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Başkan Donald Trump’ın eleştirdiği Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) tam destek sundu. Macron, DSÖ Başkanı Tedros Adhanom ile telefonda konuşarak desteğini iletti. Başkan Trump, Çin yanlısı olmakla eleştirdiği DSÖ’ye ABD’nin mali katkısını askıya alacağını söylemiş, daha sonra bu ifadesini ''Meseleyi inceleyeceğiz'' şeklinde değiştirmişti.

Trump, ‘‘Dünya Sağlık Örgütü en fazla fonu ABD'den alıyor ama seyahat yasağı kararımı eleştirdi, çok Çin odaklı görünüyor. Bu konuya bakacağız. Corona konusunda harekete geçmede geç kaldılar. DSÖ'ye ABD olarak mali katkımızı güçlü biçimde askıya alacağız'' demişti.

22:18

İspanya’da Sağlık Yetkilileri Umutlu

İspanya’da Corona virüsünden kaynaklanan ölü sayısı birkaç gün arka arkaya yaşanan düşüşün ardından iki gündür yeniden az da olsa yükselişte. Ülkenin en büyük ticaret lobisi ekonominin yüzde 9 oranında küçülebileceği uyarısını yaptı. Ancak Sağlık Bakanı, ölü sayısındaki artışın eskiye göre çok düşük olduğuna dikkat çekti.

Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte 757 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi. Bir önceki gün bu rakam 743’tü. Toplam ölü sayısıysa 14 bin 555’e çıktı. İspanya dünyada İtalya’nın ardından Corona virüsü nedeniyle en fazla ölümün görüldüğü yer.

Sağlık Bakanı Salvador Illa, rakamların yine de ölümlerde yavaşlamayı yansıttığını söyledi. Illa’ya göre günlük artış oranı Mart sonundan itibaren neredeyse yarılanarak yüzde 5’e indi. Sağlık Bakanı, ‘‘Ölüm söz konusu olduğunda iyi rakam diye bir şey olmuyor, biz şu an ölümlerin yavaşladığı aşamadayız’’ ifadelerini kullandı.

21:28

''Johnson’un Durumu İyiye Gidiyor''

İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak, yakalandığı Corona virüsü nedeniyle Pazar gününden bu yana Londra’da hastanede tedavi gören ve son iki gününü yoğun bakımda geçiren Başbakan Boris Johnson’un durumunun iyiye gittiğini belirtti. Sunak, Johnson’un yatakta oturabildiğini ve hastane personeliyle iletişim kurduğunu kaydetti.

Başbakan Boris Johnson'ın tedavi gördüğü St. Thomas Hastanesi
Başbakan Boris Johnson'ın tedavi gördüğü St. Thomas Hastanesi

Johnson, 10 gündür devam eden semptomlarının kötüleşmesi nedeniyle Pazar günü kaldırıldığı hastanede yüksek ateş ve öksürük şikayetinin devam etmesinin ardından önlem olarak yoğun bakıma alınmıştı. 55 yaşındaki liderin oksijen tedavisi gördüğü, ancak suni solunum cihazına bağlanmadığı belirtilmişti.

Başbakanlık ofisinden yapılan açıklamadaysa Johnson’un istikrarlı şekilde ilerleme kaydettiği ve yoğun bakımda kalmaya devam ettiği belirtildi.

Reuters haber ajansına göre İngiltere’de hastanelerde meydana gelen ölümlerin sayısı bir günde 938 ile rekor oranda yükseldi. Toplam ölümlerin sayısıysa 7 bin 97’ye çıktı. Ulusal Sağlık Hizmetleri’nden yapılan açıklamadaysa vakaların ve hastaneye yatanların sayısının azalmaya başladığı, ancak sosyal mesafe gibi önlemlere uymaya devam edilmesinin önemli olduğu kaydedildi.

20:49

Fransa’da Ölü Sayısı 10 Bin 869’e Yükseldi

Fransa’da son 24 saatte 541 kişi Corona virüsüne yakalanarak yaşamını yitirdi. Ülkede salgın nedeniyle ölenlerin toplam sayısı 10 bin 869’a yükseldi.

Fransa Ulusal Sağlık Kurumu Genel Müdürü Jerome Salomon, günlük basın toplantısında, Corona virüsü ile mücadelede varılan son rakamları açıkladı.

Bu rakamlara göre, hastanelerde son 24 saatte 541 kişi yaşamını yitirdi, hastanelerdeki ölü sayısı 7 bin 632’ye yükseldi. Yaşlı bakımevleri ve huzur evlerindeki ölü sayısıysa bu kurumlarda yaşanan internet sorunu nedeniyle merkeze ulaştırılamadığı için bugün açıklanmadı.

Son bir gün içinde, Corona virüsüne yakalanan 348 yeni hasta daha hastaneye yatırıldı. Böylece hastanelerde tedavi görenlerin sayısı 30 bin 375’e yükseldi. Bunların 7 bin 148’i halen yoğun bakımda hastalıkla mücadele ediyor. Bugün 418 kişinin daha durumu ağırlaşarak yoğun bakıma kaldırıldı.

“Virüsle mücadelede en güçlü silahımız sizsiniz”

Öte yandan virüsün yayılma hızının henüz en üst seviyeye ulaşmadığı Fransa’da, sokağa çıkma yasağının uygulanmasına devam edilecek.

Fransa’da Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndan yapılan açıklamada ulusal ölçekte sokağa çıkma yasaklarının ikinci kez sıkılaştırılacağı belirtildi. Bu da yasakların 15 Nisan’dan sonraya sarkacağı anlamına geliyor.

Daha önce Perşembe günü ulusa sesleneceği belirtilen Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un açıklamasını Pazartesi günü yapacağı belirtildi. Macron’un yasakların yeniden uzatılacağını açıklaması bekleniyor.

Salomon, rakamları açıkladıktan sonra Fransızlar’dan evlerinde kalmaya devam etmelerini ve sokağa çıkma yasağına sıkı bir şekilde uymalarını istedi. Salomon, “Siz bizim virüsle mücadeledeki en güçlü silahımızsınız. Hep birlikte bu ölümcül salgını frenleyeceğiz. Güçlü ve sabırlı olun” dedi.

Daha fazla

XS
SM
MD
LG