Erişilebilirlik

CANLI BLOG- Avrupa: İngiltere'de 13 Yaşındaki Genç Hayatını Kaybetti

Londra’da 13 yaşındaki genç Corona virüsü testinin pozitif çıkmasından bir gün sonra hastanede hayatını kaybetti. Hastane gencin başka sağlık sorunu olmadığı için otopsi uygulanacağını bildirdi.


19:32

RSF’den Gazetecilerin Durumunu İzlemek için Kampanya

Merkezi Paris’te bulunan Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF), Corona virüsü şartlarında çalışan gazetecilerin durumu ve pandemi ortamında haber alma özgürlüğünün garanti altına alınması için ‘‘Gözlemevi 19’’ (Observatoire 19) kampanyasını başlattı.

RSF Çarşamba günü açıkladığı kampanyayla tüm dünyayı etkisi altına alan Corona virüsü salgını sırasında da basın özgürlüğünün uygulanıp-uygulanmadığını izleyecek.

Pandemi’nin gazetecilik pratiği üzerine etkilerinin düzenli olarak izlenmesi gerektiğini belirten örgüt, bu süreçte devletlerin izlediği sansür politikaları, bilinçli ya da bilinçsiz yayılan yanlış ve yalan haberler ve bunların güvenilirlik üzerindeki etkilerini rapor edeceklerini bildirdi.

RSF Genel Sekreteri Chrsitophe Deloire, ‘‘Covid-19’un en çok yayıldığı Çin ve İran gibi ülkelerde basın halkı bilgilendirme görevini yerine getirememektedir. Bütün bunları dünyanın dört bir yanından örgüt temsilcilerimizden gelen bilgiler ışığında derleyeceğiz’’ dedi.

RSF’nin ‘‘Gözlemevi 19’’ operasyonu ismi, Covid-19’un yanısıra, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin, ifade özgürlüğünü düzenleyen 19’uncu maddesine de atıfta bulunuyor.

17:43

‘Harry Potter Sihrini Çocuklar için Kullanacak’

İngiliz yazar J.K. Rowling çocuklara müjdeli bir haber verdi ve çok sevilen Harry Potter serisinin sihrini eve kapanmaktan sıkılan çocuklar için kullanacağını söyledi.

Rowling, serinin ilk kitabı Harry Potter ve Felsefe Taşı’nın, ailelere ve öğretmenlere yardım etmek amacıyla, dünya genelinde çocukları eğlendirmek için başlatılan bir girişim kapsamında Nisan ayı boyunca e-kitap ve sesli kitap olarak okunabileceğini bildirdi.

Sesli kitap İngilizce, İspanyolca, Fransızca, İtalyanca, Almanca ve Japonca olarak piyasaya çıkacak. Kuzey Amerika’da piyasaya çıkacak sesli kitabı ise İngiliz oyuncu Stephen Fry seslendiriyor.

‘‘Harry Potter At Home’’ (Harry Potter Evde) adlı yeni internet platformundaysa, daha küçük çocuklar için aktiviteler paylaşılacak.

16:34

İspanya’da Kadına Karşı Şiddet Nedeniyle Devletten Yardım İsteyenler Arttı

İspanya’da hükümet, devlet yardım hattına kadına karşı şiddet nedeniyle gelen çağrıların, Corona virüsünün yayılmasını önlemek amacıyla alınan acil durum önlemleri kapsamındaki sokağa çıkma yasağı uygulamaları nedeniyle son iki haftada arttığını bildirdi.

Hükümete göre çağrı hattına yapılan aramalar, yasakların ilk iki haftasında, geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 12 arttı. Devlet, çevrimiçi danışmanlık web sitesinin kapasitesini yüzde 270 arttırdı.

İspanya Sağlık Bakanlığı, Corona virüsünün en çok etkilediği Avrupa ülkelerinden İtalya’da ölü sayısının 9 bini geçtiğini, vaka sayısınınsa 100 binin üzerinde olduğunu bildirmişti.

16:18

İngiltere’de Bir Günde 563 Kişi Salgın Nedeniyle Öldü

İngiltere’de Corona virüsünden ölenlerin sayısı 563 kişi artarak 2 bin 352’ye çıktı. Hükümetten yapılan açıklamada doğrulanmış vaka sayısınınsa 29 bin 474 olduğu belirtildi. Bir gün önce bu sayı 25 bin 150’ydi.

Daha fazla

XS
SM
MD
LG