Erişilebilirlik

Amerika’da Taleban Sempatizanı 6 Kişi Tutuklandı


Amerika’da Taleban Sempatizanı 6 Kişi Tutuklandı

Amerika Adalet Bakanlığı, Pakistan asıllı 6 kişinin Taleban’a mali destek sağladıkları gerekçesiyle tutuklandıklarını açıkladı.

Tutuklanan ve haklarında dava açılan kişilerden üçü Florida eyaletinde oturuyor. Diğer üçü ise şu anda Pakistan’da.

İddiaya göre, Florida’da oturan Hafız Muhammet Şer Ali Han’la oğulları İzhar ve İrfan, Taleban’a şimdiye kadar 45,000 dolar gönderdi. 76 yaşındaki Ali Han Miami’de Flagler Camii imamı. Oğullarından İzhar da başka bir camide imam. Pakistan’a kaçtıkları öğrenilen 3 kişiden ikisi de imam Ali Han’ın kızı Emine ile oğlu Alem.

Amerika Taleban’ı terör örgütü olarak kabul ettiğinden zanlılar cinayet, adam kaçırma ve teröristlere para sağlamakla suçlanıyor. Suçlu bulunmaları halinde zanlılara 15 yıla kadar ağır hapis cezası verilmesi mümkün.

Afganistan ve Pakistan’da sık sık Amerikan hedeflerine saldıran Taleban iki ülkenin hükümetlerini de devirmeye çalışıyor. Dün, Pakistan’ın kuzeybatısındaki bir askeri eğitim merkezini hedef alan saldırıda 80 kişi öldü. Kanlı eylemin sorumluluğunu Pakistan’daki Taleban militanları üstlendi. Militanlar, saldırının El Kaide lideri Usame Bin Ladin’in ölümüne misilleme olduğunu açıkladı.

XS
SM
MD
LG