Erişilebilirlik

Katil Zanlısı Yakalandı


Agos Gazetesi genel yayın yönetmeni Hrant Dink’in katil zanlısı Samsun otogarında, Trabzon'a gitmekte olan bir otobüs içinde yakalandı. Ogün Samast adlı zanlı, Samsun Emniyet Müdürlüğü'nde yapılan ilk sorgusundan sonra sabahın ilk saatlerinde özel uçakla İstanbul'a götürüldü.

Zanlının yakalandığı konusunda ilk açıklama, Adalet ve Kalkınma Partisi toplantısı nedeniyle Kızılcahamam'da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapıldı.

İstanbul Valisi Muammer Güler de gece yarısına doğru yaptığı ve televizyonlardan canlı olarak yayınlanan açıklamasında katil zanlısının 1990 Trabzon doğumlu Ogün Samast olduğunu söyledi. Ortaokul mezunu ve işsiz olduğu belirtilen Ogün Samast'ın, silahıyla birlikte yakalandığı bildirildi. Samast'ın, İstanbul'dan Trabzon'a giden otobüste bulunduğu, bir yolcu tarafından yapılan ihbar üzerine otobüsün Samsun otogarına sokulduğu belirtildi.

İstanbul Valisi Güler, bu açıklamayı yaparken, İstanbul'da olayla ilgili olarak gözaltına alınan başka bir kişi bulunmadığını söyledi.

Zanlının, cinayetin işlendiği yerdeki izleme kameralarının kaydettiği görüntülere dayanan fotoğraflarının yayınlanması üzerine yapılan ihbarları değerlendiren polis, katil zanlısının kimliğini tespit etmişti. Haberlere göre, kimlik tespiti, Ogün Samast’ın babasının ihbarı üzerine yapıldı.

Vali Güler, olayla ilgili olarak yüzlerce ihbar yapıldığını belirtti; ve vatandaşlara yardımlarından dolayı teşekkür etti.

Ayrıca, olayla ilgili olarak, Trabzon’da 6 kişinin gözaltına alındığı, ve ifadelerinin alınması için yarın İstanbul’a götürülecekleri belirtiliyor.

Valilik Zanlının Resimlerini Yayınladı

İstanbul Valiliği, Agos gazetesi genel yayın yönetmeni Hrant Dink’in katil zanlısının fotoğraflarını basına dağıtmıştı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü fotoğraftaki kişiyi tanıyan, hakkında bilgi sahibi olan, kimlik bilgisini tahmin eden ve görüldüğü yerleri bilenlerin 155@iem.gov.tr adresine e-posta göndermelerini istemişti. İstanbul Valiliği ayrıca ihbarların 0 212 636 29 50 ve 0 212 636 12 53 numaralı telefonlarına yapılabileceğini duyurmuştu.

Olay yerinde bulunan boş kovanların incelenmesi sonucu, suikastte 7.65 milimetre çapında bir tabanca kullanıldığı anlaşıldı.

Zanlının Cuma günü öğleden sonra Agos gazetesine giderek üniversite öğrencisi olduğunu söylediği ve Hrant Dink’le görüşmek istediği, ancak randevusu olmadığı için görüşme talebinin kabul edilmediği bildirildi. Zanlının daha sonra Agos gazetesi bürolarının bulunduğu binanın önünde beklerken görüldüğü açıklandı.

Tepkiler Sürüyor

Hrant Dink'in öldürülmesine tepkiler devam ediyor. İstanbul'da bugün yapılan bir yürüyüş sırasında protestocuların, "Katil 301'ciler" yazılı pankartlar taşıdığı görüldü.

Hrant Dink, Türk Ceza Yasasının 301'inci maddesine dayanılarak hakkında, "Türk kimliğini aşağıladığı" gerekçesiyle açılan davada mahkum olmuştu ve karar aleyhinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvurmaya hazırlanıyordu.

XS
SM
MD
LG