Erişilebilirlik

Zanlının Fotoğrafları Basına Dağıtıldı


İstanbul Valiliği, Agos gazetesi genel yayın yönetmeni Hrant Dink’in katil zanlısının fotoğraflarını basına dağıttı. İstanbul Valisi Muammer Güler, zanlının yakalanması için vatandaşlardan yardım istedi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü fotoğraftaki kişiyi tanıyan, hakkında bilgi sahibi olan, kimlik bilgisini tahmin eden ve görüldüğü yerleri bilenlerin 155@iem.gov.tr adresine e-posta göndermelerini istedi. İstanbul Valiliği ayrıca ihbarların 0 212 636 29 50 ve 0 212 636 12 53 numaralı telefonlarına yapılabileceğini açıkladı.

Bu arada soruşturma sürüyor. Olay yerinde bulunan boş kovanların incelenmesi sonucu mermilerin 7.65 milimetre çapında olduğu öğrenildi.

Vali Güler, zanlının önce Agos gazetesine gelerek üniversite öğrencisi olduğunu ve Hrant Dink’le görüşmek istediğini; ancak randevusu olmadığı için görüşme talebinin kabul edilmediğini açıkladı. Zanlının daha sonra Agos gazetesi bürolarının bulunduğu binanın önünde beklerken görüldüğü açıklandı.

Hrant Dink'in öldürülmesine tepkiler devam ediyor. İstanbul'da bugün yapılan bir yürüyüş sırasında protestocuların, "Katil 301'ciler" yazılı pankartlar taşıdığı görüldü. Hrant Dink, Türk Ceza Yasasının 301'inci maddesine dayanılarak hakkında, "Türk kimliğini aşağıladığı" gerekçesiyle açılan davada mahkum olmuştu ve karar aleyhinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvurmaya hazırlanıyordu.

XS
SM
MD
LG