Erişilebilirlik

Suriye Ordusu Köylülerin Ekin ve Hayvanlarına Göz Dikti


Sınırın öte yanında hala bekleyen Suriyeliler, Türkiye'deki köylerden bağışlanan gıda malzemeleriyle idare ediyor

Türkiye’ye sığınan Suriye vatandaşları, ordunun sınıra yakın Cisr el Şuhur’a düzenlediği operasyonlarda yüzlerce kişinin gözaltına alındığını, ekinleri yaktığını ve hayvanları telef ettiğini bildiriyor.

Türkiye’ye giriş yapan sığınmacıların sayısının 7 bini bulduğu bildirilirken, bu kişiler ordunun Cisr el Şuhur yakınlarındaki köyleri de taradığını 18 ve 40 yaş arasındaki erkekleri gözaltına aldığını belirtiyor. Sığınmacılar, siyah üniformalı bazı kişilerin tarlalara benzin dökerek ateşe verdiğini de kaydediyor.

Binlerce kişinin hala Suriye’de Türkiye sınırına çok yakın bir bölgede beklediği bildirildi. Bu kişilerin hayvanlarını ve bazı taşınabilir eşyalarını da yanlarında götürdükleri belirtildi.

Suriye resmi haber ajansı SANA tarla yakma olaylarından silahlı terör örgütlerini sorumlu tuttu. Hükümet, geçen hafta Cisr el Şuhur’da güvenlik kuvvetlerinin 120 üyesinin öldürülmesinden de silahlı çeteleri sorumlu tutmuştu.

Ancak gerek kent sakinleri, gerekse asker kaçakları, geçen hafta öldürülen güvenlik personelinin, ayaklanan sivillere ateş açmayı reddettikleri için ordu tarafından öldürülen askerler olduğunu iddia ediyor.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın kardeşi Mahir’d bağlı özel birlikler, Pazar günü tanklar ve helikopterlerin desteğinde Cisr el Şuhur’a girmişti.

ABD: 'Müdahale Etmek Türkiye'nin Kararı Olur'

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mark Toner
ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mark Toner

Amerika Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mark Toner, Şam hükümetinin kendi halkına tanklar ve helikopterlerle saldırmasını “mide bulandırıcı” diye niteledi. Toner ayrıca gazetecilerden birinin “Türkiye’nin sivilleri korumak için Suriye’ye müdahalesine izin verir misiniz?” sorusuna, kimsenin şu anda müdahale konusunu konuşmadığını ve bunun Türkiye’nin alabileceği bir karar olduğunu söyleyerek yanıt verdi. Toner, Türkiye’den şu andaki beklentilerinin, artan sığınmacı kriziyle mücadele etmesi olduğunu sözlerine ekledi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 20 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:41 0:00
XS
SM
MD
LG