Erişilebilirlik

Suriye'den Türkiye'ye Kaçış Sürüyor


Suriye'den Türkiye'ye Kaçış Sürüyor

Suriyeli mülteciler Türkiye’ye kaçmaya devam ederken insan hakları grupları yaklaşık 7 bin kişinin sınırını geçtiğini bildirdi.

Suriye televizyonu, tanklar ve helikopterlerle desteklenen ordu birliklerinin Cisr el Şuhur’ı Pazar akşamı tümüyle ele geçirdiğini haber verdi.

Birliklerin kente, silahlı grupların yollar ve köprülere yerleştirdiği patlayıcıları temizledikten sonra girdiği, çıkan çatışmada bir askerle iki silahlı kişinin öldüğü belirtildi.

Şam hükümeti silahlı çeteleri Cisr el Şuhur’da güvenlik personelini öldürmekle suçluyor ve ordu birliklerinin kente bu çeteleri etkisiz hale getirmek için girdiğini söylüyor.

Türkiye’ye kaçan kent sakinleri binlerce kişinin daha sınır yakınındaki Suriye köylerine sığınmaya çalıştıklarını bildiriyor.

Öteyandan Dara kentindeki kanlı çatışmaları soruşturan Suriye hükümetinin devlet başkanı Esad’ın bir kuzenine seyahat yasağı koyduğu açıklandı.

Dara’da Mart ayında duvarlara hükümet karşı sloganlar yazan 15 gencin tutuklanması üzerine çıkan ayaklanma sırasında Tuğgeneral Atıf Necip güvenlik dairesinin başkanı olarak görev yapıyordu.

XS
SM
MD
LG