Erişilebilirlik

NATO’dan Türkiye’ye Güvence


NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Norveç’teki askeri tatbikatta Atatürk ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hedef gösterilmesi skandalına ilişkin yeni açıklama yaptı.

Stoltenberg, Türk yetkililere hem özürlerini ilettiğini hem de bu tür bir durumun bir daha yaşanmaması için gerekli çalışmaları yaptıkları yönünde güvence verdiğini belirtti.

Brüksel’de NATO karargahında Estonya Cumhurbaşkanı Kersti Kaljulaid’le düzenlediği ortak basın toplantısında bir soruyu yanıtlayan Stoltenberg, “NATO’nun askeri yetkilileri neler yaşandığının detaylarını şu anda inceliyor ve ayrıca böyle birşeyin bir daha olmamasını sağlamak için prosedürleri gözden geçiriyor” diye konuştu.

Stoltenberg, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı haftasonunda arayarak olay ve neden olduğu rahatsızlıklardan dolayı özür dilediğini, kendisine ayrıca, Norveç’teki sorumlular olayı öğrenince NATO’nun derhal harekete geçtiğini aktardığını söyledi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve AB Bakanı Ömer Çelik’le de Halifax’ta görüştüğünü hatırlatan Stoltenberg, her ikisine de özürlerini ilettiğini, aynı zamanda da askeri yetkililerin buna benzer bir olayın gelecekte yaşanmamasına yönelik tedbirler üzerinde çalıştığı yönünde güvence verdiğini kaydetti.

Stoltenberg, Türkiye’nin kilit bir müttefik olduğunu da vurgulayarak, “Türkiye İttifaka birçok farklı yollarla katkıda bulunuyor. Türkiye’nin ittifaka katkılarına büyük değer veriyoruz ve dolayısıyla böyle olayların bir daha meydana gelmemesini sağlamalıyız” dedi.

Norveç’te geçen hafta düzenlenen NATO askeri tatbikatında “düşman liderler” kategorisinde Cumhuriyet’in kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün görüntüsüne yer verilmesi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan adına sahte sosyal medya hesabı açılması tepkilere neden olmuştu.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg Türkiye’den özür dilemişti.

Simülasyonda Atatürk’le ilgili yanlışlığı yaptığını kaydeden görevli sivil teknisyen hakkında sözleşmesine son verilerek işten çıkarma kararı alınmıştı. Erdoğan’la ilgili sahte sosyal medya hesabı açan Norveç ordusu mensubu şahsın ise, Türkiye kökenli bir Norveç vatandaşı olduğu ve askerlikle ilişiğine son verileceği açıklanmıştı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’a FBI Aramasında Nükleer Belge İddiası - 12 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:57 0:00
XS
SM
MD
LG