Erişilebilirlik

Maduro: ‘Darbe Girişimi Yenilgiye Uğratıldı’


Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro kameraların karşısına geçerek askeri darbe girişiminin yenilgiye uğratıldığını kaydetti ancak Venezuela sokaklarının bugün de hareketli olması bekleniyor.

Yüzlerce Ulusal Muhafız Salı günkü çatışmalarda muhalefetin yanında yer almıştı. Guaido destekçileriyle güvenlik güçleri arasındaki çatışmalarda 100’den fazla kişi yaralanmıştı.

Maduro, televizyondan yayınlanan konuşmasında muhalefet lideri Juan Guaido’nun orduyu kendisine karşı çevirme girşiminin başarısız olduğunu kaydetti.

Guaido, Maduro’nun silahlı kuvvetlerde kontrolü kaybettiğini belirtmiş ve barış içinde bir geçişin mümkün olduğunu kaydederek destekçilerini sokaklara çağırmıştı.

Komutanlarla birlikte kameraların karşısına geçen Maduro, portestocuları ciddi suç işlemekle suçladı ve bunun cezasız kalmayacağını kaydetti.

Maduro da Salı günü destekçilerine sokaklara çıkma çağrısı yapmıştı.

Maduro konuşmasında Amerika’yı da suçladı ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun kendisini Küba’ya getirecek bir uçağın beklediği yönündeki iddiasını reddetti.

Venezuela’da bugün de gösterilerin devam etmesi bekleniyor.

Guaido destekçilerine 1 Mayıs’ta da sokağa çıkma çağrısı yapmış ve gösterinin son zamanlardaki en geniş katılımlısı olacağını belirtmişti.

Amerika dahil yaklaşık 50 ülke Guaido'yu ülkenin geçiş dönemi devlet başkanı olarak tanıyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 25 Haziran-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:16 0:00
XS
SM
MD
LG