Erişilebilirlik

Kongre Üyesi King Radikalleşmeyi Kongre'ye Taşıyor


Kongre Üyesi King Radikalleşmeyi Kongre'ye Taşıyor

Amerikalı Müslümanlar’ın radikalleştiğini iddia eden Temsilciler Meclisi İç Güvenlik Komisyonu Başkanı Peter King bu konuda Kongre oturumları düzenliyor. New York milletvekili, Amerika’da yaşayan Müslümanlar’ın bir kısmının ciddi bir terör tehdidi oluşturduğunu bu nedenle kendisini konuyu soruşturmak zorunda hissettiğini söylüyor

Ancak oturumlara karşı çıkanlar, bu sürecin Amerika’da yaşayan milyonlarca masum müslümanı haksız yere lekeleyeceğini söylüyor. Seçmenleri Peter King’in New York’taki ofisinin önünde oturumlar aleyhinde gösteri yaptı. Karşı görüşte olanlar da…

Göstericilerden Richard Lazevnick oturumları destekliyor: "Biz her inançtan herkese kapılarımızı açıyoruz. Ama eğer Amerikan sistemine ve yasalarına inanmıyorlarsa o zaman buraya ait olmadıklarını bilsinler."

Amerika’da yaklaşık 7 milyon Müslüman Amerikalı yaşıyor. Bunlardan biri de Kongre’nin ilk Müslüman üyesi Keith Ellison. Oturumlarda konuşacak olanlar arasında Ellison da var.

Peter King, Amerika’nın Sesi’nin sorularını yanıtlamadı, ancak resmi Internet sitesinde CNN’e verdiği bir demeç yer alıyor. Bu demeçte King, radikalleşme eğilimine dikkati çekiyor: “2004 yılında, Amerika’daki camilerin yüzde 80’i radikallerin kontrolündeydi. Bu iddia, 2000 yılında, Dışişleri Bakanlığı’na bilgi veren Şeyh Kabbani’nin ifadesine dayanıyor. Bugün bu oran yüzde 80’in üzerinde mi altında mı tam olak bilmiyorum."

Brooklyn’deki El-Abidin Mescidi’nde imamın vaazı dışarıya hoparlörler aracılığıyla yayınlanıyor. Cemaat arasında New York İslam Liderlik Konseyi Başkanı Zahir Uddin de var. Zahir Uddin yüzde 80 iddiasını reddediyor: "Birkaç cami radikallerin kontrolunda olabilir. Eğer varsa da biz bilmiyoruz. Eğer Peter King biliyorsa bunların hangi camiler olduğunu açıklaması gerekir."

Zahir Uddin, Amerika’da terör suçlarının yalnızca %5’inin Müslümanlar tarafından işlendiğini söylüyor ve bunu kınadıklarını belirtiyor. Duke Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre yetkililer 2001’den bu yana müslümanların ihbarları üzerine 120 terör planından 40’ını ortaya çıkardı. Pazar günü Müslüman, Yahudi ve hristiyanlardan oluşan bir grup Times Meydanı’nda toplanarak Kongre’de oturum planını protesto etti. Manhattan’daki cami projesiyle büyük ses getiren İmam Faysal Abdül Rauf da oturumlara karşı: "Radikaller her dinde var. Amerikalı radikaller, Müslüman radikaller var. Asıl son noktayı koymamzı gereken konu her türlü radikalleşmedir."

Amerika Federal Soruşturma Bürosu FBI da terör tehditlerinin ırkçı beyazlar, çevreci teröristler, hükümet karşıtları ve ayrılıkçılar dahil her türlü gruptan geldiğini doğruluyor.

Buna rağmen Kongre üyesi King oturumlardan vazgeçmeyi düşünmüyor.

Kongre üyesi, oturumların, Müslümanların iyi birer Amerikalı olduklarını ama liderlerinin yapılması gerekenleri yapmadıklarını göstereceğini savunuyor.

XS
SM
MD
LG