Erişilebilirlik

Kerry: 'Görüşmelerde İlerleme Var'


John Kerry

Ortadoğu'daki temaslarına devam eden ABD Dışişleri Bakanı John Kerry İsrailli ve Filistinli liderlerle görüşmelerinde ilerleme sağladığını, ama daha fazla yapılması gerekenler olduğunu bildirdi

Ramallah’ta Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas’la ikinci görüşmesinden sonra açıklama yapan Kerry, İsrailli ve Filistinli liderlere sunacağı barış anlaşması taslağını kabul etmesini umduğunu söyledi.

Barış görüşmecilerinin en zorlu görüş ayrılıkları üzerinde çalıştığına dikkati çeken ABD Dışişleri Bakanı, Ramallah’tan sonra İsrailli liderlerle görüşmek amacıyla yeniden Kudüs’e geçecek.

Filistinli başgörüşmeci Saib Erekat, kendi taraflarının başarısızlığa uğramak gibi bir seçenekleri olmadığını söyledi.

Kerry son Ortadoğu ziyaretinde İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ve Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman’la da görüştü. Kerry İsrailli liderlere, çerçeve bir barış anlaşmasının İsrailli ve Filistinli görüşmeciler arasındaki ayrılıkları gidereceğini ve daha kalıcı anlaşmaya rehberlik edeceğini söyledi.

Amerika Nisan ayında tarafların nihai ve kapsamlı bir barış anlaşması imzalamasını umuyor. Kerry bu açıdan çerçeve bir anlaşmanın bu süreçte önemli düzeyde ilerleme kaydedilmesine yardımcı olacağını savunuyor.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, İsrailli liderlerle yeni görüşmeler yapmak üzere yeniden Kudüs’e geçecek. Kerry, Mart ayından bu yana bölgeye onuncu ziyaretini gerçekleştiriyor. Geçen yılın başında dışişleri bakanlığı görevini Hillary Clinton’dan devralan Kerry, önceliği Ortadoğu barışına vereceğini söylemişti. John Kerry, İsrail ve Filistin arasında yıllardır devam eden çatışmalara iki devletli çözüm önerisiyle son vermeyi amaçlıyor.

Amerikan tarafının iyimserliğine rağmen İsrailli ve Filistinli yetkililer, birbirlerine kuşkuyla yaklaşıyor. İsrail, Filistin tarafından güvenlik garantileri ve “resmi tanınma” istiyor. Filistin tarafıysa İsrail’in işgal altında tuttuğu topraklarda Yahudi yerleşimciler için inşaatları sürdürmesinden şikayetçi. Filistinli yetkililer, İsrail’in inşaatları sürdürmesi durumunda görüşmelerden tek yanlı çekilme tehdidinde bulunuyor.
XS
SM
MD
LG