Erişilebilirlik

Şemdinli'de İşkence İddialarında Bir Polise Uzaklaştırma


Köye bir heyet gönderen HDP, "Ne bir gözaltı var ne bir soruşturma” eleştirisinde bulunuyor

Hakkâri’nin Şemdinli İlçesine bağlı Altınsu Köyü yakınlarında çıkan ve 1 polisin öldüğü çatışmanın ardından köye yapılan baskında 10 kişiye işkence yapıldığı iddialarıyla ilgili tartışmalar sürüyor. Dün Hakkâri Valiliği’nin yalanlamasının ardından, bugün de Emniyet Genel Müdürlüğü’nden yalanlama geldi. EGM, olayın incelenmesi için müfettiş görevlendirildiğini açıkladı.

Emniyetin açıklamasında, “İddialar gerçeği yansıtmadığı gibi, terör örgütünün daha önce 2017 yılı Şubat ayı ortalarında Mardin ili Nusaybin ilçesi Koruköy ve çevresinde gerçekleştirilen operasyonlar örneğinde başlattığı basın yoluyla olumsuz algı oluşturma çabasının bir tekrarı yaşanmaktadır. Belirtilen bölgede operasyonlar başladığında terör örgütü tarafından benzer bir karalama kampanyası başlatılarak, güvenlik kuvvetlerinin vatandaşlara işkence, baskı vb. uyguladığı yönünde asılsız haberler ortaya atılmıştır. Ancak operasyonlar neticesinde üst düzey 3 yöneticisinin de bulunduğu terör örgütünün çok sayıdaki mensubu etkisiz hale getirilip bölgedeki tüm silah ve patlayıcı depoları ele geçirilmiştir. Bölgede ikamet eden vatandaşlarımızın hilafına köyleri temel üslenme alanına çevirmeye çalışan terör örgütünün bölge üzerindeki baskısı ortadan kaldırılmıştır. Benzer tablo Şemdinli ilçesi Altınsu Mahallesi için tekrarlanmak istenmektedir. Mahalle sakinlerinin örgüt baskısından mustarip oldukları bilinmektedir. Terörle mücadele uzun soluklu bir süreçtir. Güvenlik kuvvetlerimiz terörist unsurların adaletin önüne çıkartılması için büyük bir kararlılık ve özveri ile cansiperane mücadele etmektedir. Güvenlik kuvvetlerimizce yürütülmekte olan terörle mücadele bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada evrensel hukuka ve insan haklarına uygun olarak aynı kararlılıkla yürütülmeye devam edecektir. Bununla birlikte iddiaların araştırılması için adli ve idari incelemelere ivedilikle başlanmış bu doğrultuda Emniyet Genel Müdürlüğünden de müfettiş görevlendirilmiştir” dendi.

Ancak bu açıklamaya rağmen olayla ilgili bir polis açığa alındı. İşkence gördüklerini söyleyerek savcılığa başvuran köylülerin teşhis ettiği polis, “kuvvetli suç şüphesi" nedeniyle açığa alındı.

Tabip Odası ise işkence gördükleri iddiasıyla başvuran köylülere rapor vermediği belirtilen doktor hakkında soruşturma başlatılacağını duyurdu.

Dün köye bir heyet gönderen HDP ise izlenimlerini bugün kamuoyu ile paylaştı. Heyette bulunan milletvekillerinden Mizgin Irgat, olaydan sonra hiçbir devlet yetkilisinin köylülerle iletişime geçmediğini söyledi. Irgat, ”Köy HDP’ye oy veren bir köy ve düzenli aralıklarla bu tür baskılara maruz kalıyorlar. Bir çatışma bahane edilerek sabaha karşı bütün evlere rastgele giriliyor. Hortumla dövülenler, şiş saplananlar var. Medyada sadece 36 kişinin adı geçiyor ama 100’e yakın insan darp edilmiş. Darp raporlarında sıkıntı var. Başvuranlara rapor verilmemiş. Verilen raporların da eksik olduğunu düşünüyoruz. Kadınlar, taciz edildiklerini anlattılar. Güvenlik güçleri gittikleri her evde kadınları taciz etmişler. Ne bir gözaltı var ne bir soruşturma” dedi.

Milletvekillerinden Nihat Akdoğan ise olayın üzerinden dört gün geçmesine rağmen işkence izlerinin halen durduğunu ifade ederek, raporlarda sıkıntı var” diye konuştu.

XS
SM
MD
LG