Erişilebilirlik

İşkence İddialarına Valilik'ten Yalanlama STK’lardan Tepki


HDP, işkence iddialarına konu olan köye bir heyet gönderdi

Hakkari’nin Şemdinli İlçesine bağlı Altınsu Köyü yakınlarında meydana elen çatışmada 1 polis yaşamını yitirdi. Çatışmanın ardından köye baskın yapan güvenlik güçleri, 36 kişiyi gözaltına aldı. Ancak bu sırada askerlerin bazı köylülere işkence yaptığı iddia edildi. Köylülerin ait olduğu belirtilen bazı fotoğrafların sosyal medyada paylaşılmasından sonra birçok kesimden tepkiler gelmeye başladı.

Olayın kamuoyunda duyulmasının ardından Hakkâri Valiliği bir açıklama yaptı. Açıklama işkence iddiaları yalanlanarak, şöyle denildi; ”Güvenlik güçlerimiz tarafından İlimiz Şemdinli İlçesi Altınsu Mahallesinde 05.08.2017 günü icra edilen operasyon esnasında açılan ateş sonucu 1 Polis Memurumuz Şehit olmuş, bunun üzerine ateşin geldiği değerlendirilen bölgelerde bulunan şüpheli şahıslar hukuka uygun olarak gözaltına alınmışlar, ancak bu esnada güvenlik güçlerimize direnen şahıslar da yetkiler dâhilinde zor kullanılarak derdest edilmişlerdir. Daha sonra gözaltına alınırken darp edildikleri iddiası ile Savcılık Makamına müracaat eden 10 vatandaşımızın işlemleri devam etmekte olup, bunlar arasında kadın bulunmamaktadır. Ayrıca kusuru olan personel tespit edilirse haklarında gerekli idari tahkikat da yapılacaktır. Bunun dışında bazı haber ajanslarında ve sosyal medyada Güvenlik Güçlerinin vatandaşlarımıza işkence yaptığı yönündeki haberler tamamen asılsızdır ve terör örgütünün propagandasını yapma maksadını taşımaktadır.”

Gözaltına alınanlardan 10’u darp edildikleri iddiasıyla savcılığa başvurdu. Olayla ilgili inceleme sürerken, Diyarbakır Barosu, Türkiye İnsan Hakları Vakfı Diyarbakır Temsilciliği, Diyarbakır Tabip Odası, Hak İnisiyatifi ve İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şubesi ortak bir açıklamayla iddialara tepki gösterdi. İddialara ilişkin kendiliğinden başlatılan bir soruşturma bulunmadığına vurgu yapılarak, iddiaların araştırılması istendi.

Açıklamada, “Hakkari Valiliği tarafından 08.08.2017 tarihinde yapılan yazılı basın açıklamasından öğrenildiği üzere on vatandaş işkence gördükleri iddiasıyla suç duyurunda bulunmuşlardır. Hakkâri Valiliği ve Şemdinli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından etkili adli ve idari soruşturmalar yürütülerek bu iddiaların aydınlatılması, faillerin tespiti ile adli ve idari yönden yaptırıma tabi tutulmalarını sağlamaları hukuk gereği kaçınılmaz sorumluklarıdır. Hakkâri Valiliğinin yazılı açıklamasında, "güvenlik güçlerinin vatandaşlarımıza işkence yaptığı yönündeki haberler tamamen asılsızdır ve terör örgütünün propagandasını yapma maksadını taşımaktadır" şeklinde bir peşin hüküm bulunmaktadır.İddiaların araştırılması ile sorumlu Valilik makamının böyle bir açıklamada bulunması hukuk devleti içerisinde kabul edilemezdir. Bu açıklama yetkili makamın olaya ilişkin olarak soruşturma başlamadan kesin bir kanaat ve hükme sahip olduğunu göstermekle beraber; yetkili makamlar önünde hak arama özgürlüğünü kullanan vatandaşların suçlu olarak yaftalaması anlamana gelip hak arama özgürlüğü önünde bir engel olarak ta görülmelidir” denildi.

Bu arada HDP de bugün iddialara konu olan köye bir heyet gönderdi. Heyet işkence gördüklerini söyleyen köylülerle görüştü. Van’da süren ‘Vicdan ve Adalet Nöbeti’nde HDP Sözcüsü Osman Baydemir de, iddialara dikkat çekti. Baydemir, “Şemdinli’de Şapatan köyünde yaşanan işkenceler kamuoyuna yansıdı. İşte AKP ve MHP’nin ortaklığının sonucudur. AKP ile MHP’nin ortaklığı kurdun ve tilkinin ortaklığıdır. 80 yaşındaki kadına işkence yapılıyor. Eğer bu olay Filistin’de olsaydı Erdoğan bütün dünyayı ‘Müslüman kardeşlerimize işkence yapılıyor’ diye ayağa kaldırırdı. Gelin bu kana ve işkenceye ortak olmayın, gelin MHP ile ortaklıktan vazgeçin” dedi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 6 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:21 0:00
XS
SM
MD
LG