Erişilebilirlik

Fransa Cumhurbaşkanı Macron Bu Akşam Halka Seslenecek


Cumartesi günü Paris'te son 4 haftadır devam eden eylemlerin en büyüğü düzenlendi

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron bu akşam, 4 haftadır ülke genelinde devam eden ve “Sarı Yelekliler” hareketi olarak bilinen protestoları üzerine televizyondan halka seslenecek.

Bu akşamki halka seslenişinden önce Macron, sendika yetkilileri, milletvekilleri ve iş dünyasından isimlerle bir araya geliyor. Tarafların aynı masa etrafında çözüm için formülleri konuşacakları ifade ediliyor. Ancak görüşmede “Sarı yelekliler”in temsilcileri bulunmuyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron Halka Seslenecek
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:05:02 0:00

Hafta sonu çıkan olayların ardından özellikle başkent Paris'teki yanmış araçlar ve benzeri kirlilikler de süratle temizlendi.

Amerika Başkanı Donald Trump’ın Twitter’dan olaylarla ilgili mesajlar paylaşmasına Fransa Dışişleri Bakanı tepki gösterdi ve Trump’ı Fransa’nın iç işlerine karışmaması konusunda uyardı.

Trump Twitter’dan yayınladığı mesajında, “Paris’te çok üzücü bir gün ve gece. Belki de artık tuhaf ve son derece maliyetli Paris (İklim) anlaşmasını sona erdirme ve vergileri düşürerek bu parayı halka iade etme zamanıdır değil mi? Amerika bu girişimin önünde ve geçen yıl emisyonların düştüğü tek büyük ülke oldu” diye yazdı.

Daha önce de bir başka Twitter mesajında Trump, Paris’teki protestocuların kendisinin Paris anlaşmasından ayrılma kararıına destek verdiklerini öne sürmüştü. Paris İklim Anlaşması, 2015 yılında yüzden fazla ülkenin altına imza koyduğu iklim değişikliğiyle mücadele amacıyla imzalanmış bir anlaşmaydı.

Trump o mesajında da, “Paris anlaşması, Paris için de işe yaramıyor. Tüm Fransa’da eylemler var. İnsanlar üçüncü dünya ülkelerine çevreyi korumak adına daha fazla para ödemek istemiyorlar. ‘Trump’ı istiyoruz’, ‘Fransa’yı sev’ sloganları atıyorlar” ifadelerini kullandı.

Fransa’da Cumartesi günü düzenlenen protestolarda yaklaşık 2 bin kişi gözaltına alındı.

Fransa İçişleri Bakanlığı açıklamasına göre ülke genelindeki gösterilere 136 bin kişi katıldı.

Cumartesi günü Paris dışında, Bordeaux, Marseilles, Lyon ve Toulouse şehirlerinde de protesto eylemleri vardı.

Fransa İçişleri Bakanı ülke genelinde ve Paris’te olayların kontrol altında olduğunu ancak şiddet eylemlerinin kabul edilemez olduğunu söyledi.

Özellikle Paris’te Cumartesi günkü gösteriler nedeniyle aralarında Eyfel Kulesi’nin de bulunduğu turistik mekanlar da ziyarete kapatılmıştı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump Şirketinin Yöneticisi Vergi Suçunu İtiraf Etti
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:43 0:00
XS
SM
MD
LG