Erişilebilirlik

Trump Fransa'daki Eylemler Üzerinden İklim Anlaşması'nı Eleştirdi


ABD Başkanı Donald Trump ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron

Fransa'da yenilenebilir enerjiye geçiş reformu çerçevesinde akaryakıt vergilerine getirilen artışla başlayan 'Sarı Yelekliler Hareketi' ve artan şiddet olaylarına, ABD Başkanı Donald Trump'tan tepki geldi.

Fransa'da yaşanan olayları, Macron ile taban tabana zıt olan enerji politikasını savunmak için kullanma fırsatını kaçırmayan Trump, 'Sarı Yelekliler Hareketi' ile başlayan olayların ardından hükümetin akaryakıttaki 3 ayrı vergi artışını geri çekmesinin, kendisinin haklı olduğunu ortaya koyduğunu ima etti.

Daha önce, Macron'un, "Avrupa kendi ordusunu kurmalı" sözlerine öfkelenerek Twitter'dan mesajlar yayınlayan Başkan Trump son tweetinde, "Dostum Emmanuel Macron ile göstericilerin, benim 2 yıl önce söylediğim noktaya gelmesinden dolayı mutluyum. Paris İklim Anlaşması ölümcül hataları olan bir anlaşma. Çünkü sorumlu ülkeler için enerji fiyatlarını artırıyor. Asıl çevreyi kirleten ülkelere ise açık çek veriyor" dedi.

Elysee: "Yorum yok"

Macron ve Trump arasındaki enerji politikaları savaşı, Polonya'nın Katowice kentinde, Pazar gününden beri 200 ülkenin katılımıyla devam eden BM Dünya İklim Konferansı COP 24 görüşmelerinin gölgesinde yaşanıyor. ABD Başkanı Trump'a, Macron henüz yanıt vermedi. Elysee Sarayı ise, "Yorum yok" açıklamasını yaptı.

Paris'te 2015'te imzalanan ve küresel ısınmanın 2 derece aşağı çekilebilmesini hedefleyen anlaşma, imzacı ülkelere yenilenebilir eneriye geçiş için adım atmaları çağrısı yapıyor.

Başkan Trump, göreve gelir gelmez bir önceki Başkan Barack Obama'nın imzaladığı bu anlaşmadan tek taraflı olarak çekildiğini duyurdu. Trump, anlaşmanın karbon kaynaklı enerji fiyatlarının artmasına yol açacağını, bunun da Amerikan sanayisine ve Amerikan halkına zarar vereceğini söylemişti.

İran ile varılan Nükleer Anlaşma'dan da tek başına çekilen ve Avrupa'ya ticaret vergisi uygulayacağını açıklayan Trump'ı ikna etmek üzere, geçtiğimiz Nisan ayında Amerika'ya giden Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Washington'dan eli boş dönmüştü...

XS
SM
MD
LG