Erişilebilirlik

Sarı Yelekliler’in Protestosunda 1000’den Fazla Gözaltı


Paris'teki 'Sarı Yelekliler' Protestosunda Çatışmalar
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:02 0:00

Fransa’da hükümetin vergi politikalarını ve hayat pahalılığını protesto eden Sarı Yelekliler dördüncü kez ülke çapında eylem yaparak hükümete seslerini duyurmaya çalıştı. Gün içinde sakin başlayan gösteriler, özellikle başkent Paris’te öğleden sonra şiddetlendi.

Bütün ülkede de eylemler sürerken, Paris’ye Champs Elysees caddesi üzerinde sık sık polisle göstericileri karşı karşıya getiren olaylar yaşandı.

Champs Elysees üzerinde dükkan sahiplerinin kurduğu bütün barikatlara rağmen Publicis ve Orange mağazasının bariyerlerini kırmayı başaran bir grup gösterici vitrinleri kırdı, tahta bariyerleri kırarak ateşe verdi.

Caddeye açılan ara sokaklara da yansıyan olaylarda araçlar ateşe verildi. Polise sert cisimler fırlatıldı.

Polis de bariyerleri zorlayan ve şiddet kullanan göstericileri tazyikli su, gaz ve sis bombası ile flash ball kullanarak dağıttı.

Fransa genelinde açıklananan rakamlara göre gözaltına alınanların sayısı 1000’i aştı. Polis kaynaklarına göre, yerel saatle 16.15 itibariyle yalnızca başkent Paris’teki gözaltı sayısı 651 oldu.

Olaylarda ilk rakamlara göre 2’si gazeteci, 3’ü polis çok sayıda kişi yaralandı. Republique Meydanı’ndaki olaylara atlı polisler müdahale etti.

Paris’te protesto gösterisi için yaklaşık 5 bin kişi toplandı. Protestoya katılanların geçen haftalara göre daha az olduğu belirtilmesine rağmen olayların önüne geçilemedi.

Fransa'da Sarı Yelekliler Protestolarına Devam Ediyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:10 0:00

Paris’teki protesto için 8 bin polis görev başındaydı. Ülke genelinde ise protestolara karşı 90 bin polis görev yaptı.

Yetkililer ülke genelindeki gösterilere toplamda 31 bin kişinin katıldığını belirtti.

Geçen haftaki gösterilere ise ülke genelinde 131 bin kişinin katıldığı kaydedildi.

Sarı Yelekliler 4 hafta önce yakıt zamlarını protesto etmek için sokaklara dökülmüş ancak protestolar şiddet olaylarına dönüşmüştü.

Protestolar nedeniyle Eyfel kulesi ve diğer turistik mekanlar ziyaretlere kapatıldı.

Yağma ve benzeri olaylara karşı Paris’teki pek çok mağaza önlem aldı. Şehirdeki mağaza ve dükkanların büyük çoğunluğu açılmadı. Polis şehrin birçok ana bulvarını da kordon altına alarak kapattı.

Geçen haftasonu ülke genelinde olaylara karşı 65 bin polis görevlendirilmişken bu hafta bu sayı 90 bine yükseltildi. 4 haftadır devam eden olaylarda bugüne kadar toplamda 100'den fazla kişi yaralandı.

Kasım ayında, yeni yılda getirilecek akaryakıt vergi zamlarını protesto etmek için başlayan olaylarda şu ana kadar 4 kişi hayatını kaybetti.

Fransa’da hükümet vergi zammı kararından geri adım atsa da protestocular işçiler, emekliler ve öğrencilerle ilgili yeni taleplerle sokağa çıkmaya devam ediyorlar.

Yetkililer gösterilerin ekonomiye zarar vermesinden ve hükümetin görevine devam etmesi konusunda soru işaretlerini arttırmasından endişe ediyorlar.

Bir başka kaygı da aşırı sağcı, anarşist ve anti-kapitalist grupların “Sarı yelekliler” hareketini kullanarak şiddet olaylarını körüklemesi.

Protestocuların, Fransa’da araçlarda bulundurulması zorunlu sarı yelekleri giymesi nedeniyle eylemlere “Sarı yelekliler” hareketi adı verildi.

Trump: Paris Anlaşması’na son verme vakti

Paris’teki olaylarla ilgili sosyal medyadan paylaşımda bulunan Amerika Başkanı Donald Trump, Sarı Yelekliler’in protestolarıyla ilgili olarak “belki de saçma Paris Anlaşması’na son vermenin vakti” dedi.

Trump, “Çok üzücü gün, belki de saçma ve çok pahalı Paris Anlaşması’na son verme ve düşük vergilerle parayı insanlara geri verme zamanı” ifadelerini kullandı.

Paris İklim Anlaşması iklim değişikliğiyle mücadele konusunda 2015 yılında aralarında Amerika’nın da bulunduğu yaklaşık 200 ülke tarafından imzalanmıştı.

Trump, geçen yıl Amerika’yı anlaşmadan çekmişti.

XS
SM
MD
LG