Erişilebilirlik

CANLI BLOG- ABD: ''Başkentte Vaka Patlaması Yaşanabilir''

Yetkililerin zor bir haftaya girileceği ve ölü sayısının zirveye çıkacağı uyarıları yaptığı ABD’de hızla artan ölümler İtalya ve İspanya’ya yaklaşırken, salgının ABD'deki yeni merkez üssünün başkent Washington olabileceği yorumları yapılıyor


20 Mart 2020 - Washington, DC
23:29

ABD'de Corona Kuralları Gevşetilecek mi?

Trump yönetimi, Corona virüsü salgınının yayılmasının engellenmesi kapsamında uygulanan sosyal mesafe önlemlerinin Nisan ayı sonuna kadar başarılı sonuç vermesi halinde kuralları gevşetmeye hazırlanıyor. Bu adımla, zaruri sektörlerde çalışan ve semptom göstermeyen kişilerin işe dönmesinin önünün açılması bekleniyor.

Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Başkanı Dr. Anthony Fauci, Corona virüsüne karşı alınan önlemlerle salgının kontrol altına alınması durumunda, ülkede bazı faaliyetlerin normale dönmesi için planlamaların başladığını söyledi.

Fauci, “Eğer başarılı olursak, normale yeniden geçişin nasıl olacağını en azından planlamak mantıklı olur’’ dedi. Fox haber kanalına konuşan Fauci, “Bunu hemen şimdi yapacağımızı söylemiyorum ama yavaş yavaş bu süreci başlatmaya hazırlıklı olmalıyız” ifadelerini kullandı.

CDC’nin internet sitesinde dikkat çeken değişiklik

Yeni yönerge beklenirken, CDC’nin internet sitesinde bir değişiklik dikkat çekti. Sağlık Bakanlığı’na bağlı olan kuruluş, Başkan Donald Trump’ın Corona virüsü tedavisi için sık sık gündeme getirdiği hidroksiklorokin ilacıyla ilgili bazı bilgileri sitesinden kaldırdı.

Reuters haber ajansı dört gün önce sıtma, romatizma ve lupus tedavisinde kullanılan ilaçla ilgili sitede yer alan doktorlara yönelik doz tavsiyelerinin, denetime dayalı bilimsel verileri esas almadığını ve kaynağı olmayan olayları temel aldığını bildirmişti.

Reuters ayrıca kaldırılan bölümün, Başkan Trump’ın hidroksiklorokinin Corona virüsü tedavisi için daha geniş çapta kullanılmasını desteklemesinin ardından oluşturulduğunu yazmıştı.

Haberin tamamı için tıklayın

22:36

“Karbon Emisyonunda En Büyük Düşüşlerden Biri Trump Döneminde Olabilir”

ABD’de Corona virüsü salgını sebebiyle ekonomide çarkların durması enerji tüketimini de azalttı. Enerji Bakanlığı’nın tahmini verilerine göre ABD, karbon emisyonlarında son yıllarda gözlemlenen en büyük düşüşlerden birini iklim değişikliği uyarılarına mesafeli yaklaşan Başkan Donald Trump döneminde yaşıyor.

Enerji Bakanlığı’na bağlı Enformasyon İdaresi ABD’de 2020 yılı için fosil yakıt emisyonlarında yüzde 7,5 oranında düşüş olmasını bekliyor. Bu da, ABD’nin enerji emisyonlarında 1990’dan bu yana yaşanan en büyük düşüşün kayıtlara geçmesi anlamına geliyor. 2008 yılındaki resesyonun başlamasından sonraki yıl, emisyonlarda yüzde 7,3 oranında azalma görülmüştü.

Başkan Trump zaman zaman iklim değişikliği konusunda bilimsel verileri ciddiye almadığını ima eden açıklamalar yapmış, eski Başkan Barack Obama döneminde uygulamaya sokulan daha sıkı emisyon standartlarını iptal etmek için harekete geçmişti.

Uzmanlar özellikle ulaşımdaki emisyonlarda önemli ölçüde düşüş gözlemlediklerini ve “Büyük Bunalım”dan bu yana böyle bir şey görülmediğini vurguluyor.

22:26

ABD’de Corona Salgını Yüzünden Binlerce Dava Dosyası Askıda

ABD’de Corona virüsü salgını yargı sistemini de olumsuz etkiledi. Binlerce dava dosyası askıda. Salgın krizi yüzünden birikecek davalar ve ertelenen duruşmalar sebebiyle bazı zanlıların daha uzun süre cezaevinde kalabileceği ve savcıların da dosyaları öncelik sırasına koymak zorunda kalabileceği belirtiliyor.

California’dan Maine’e ABD’de pek çok eyalette görevli yargıçlar, salgınla mücadele kapsamında uygulanan sosyal mesafe kuralı gereği duruşmaları erteledi. Büyük jürili duruşmaların bazılarının askıya alınması sebebiyle iddianameler de hazırlanamıyor.

Çok sayıda yargıç bütün dava dosyalarında yargı sürecinin tıkanmasını önlemek için duruşmaları telekonferans ya da video konferans yöntemiyle yönetiyor. Kimi mahkemelerdeyse bunu mümkün kılacak teknolojik ve lojistik imkan bulunmuyor.

Yargıçlar, duruşmaları yasanın izin verdiği süreyi aşan tarihlere erteleyebilmek için yetki verilmesini talep etti. Avukatlara göre bu durum, yargılaması süren zanlıların daha uzun süre cezaevinde kalmasına ve anayasayla güvence altına alınan hızlı yargılanma hakkının ihlal edilmesine yol açabilir.

Avukatlar da müvekkillerini cezaevlerinde ziyaret ederken virüse yakalanma ya da virüsü mahkumlara bulaştırma endişesi yaşıyor. Bu nedenle görüşmelerini telefonla yapıyorlar. Bazı yerlerde avukatların müvekkilleriyle yaptıkları telefon görüşmeleri kaydediliyor.

Bazı ağır ceza davaları da salgın yüzünden askıda. Minnesota’da 2017 yılında bir camiye bombalı saldırı düzenleyen örgütün lideri olmakla suçlanan Michael Hari’nin yargılandığı dava Temmuz ayı sonuna ertelendi.

21:33

Los Angeles'ta Evsizleri Otellere Yerleştirme Girişimi

California eyaletindeki Los Angeles, en savunmasız sakinlerini Corona virüsü salgınından korumak daha önce benzeri görülmemiş bir girişim başlattı. Amaç, kentteki binlerce evsizi sokaklardan uzaklaştırıp otellere yerleştirmek.

California Valisi Gavin Newsom, geçen hafta yaptığı açıklamada, federal hükümetten gelen ödeneğin en az 15 bin otel odasının getireceği maliyeti karşılamaya yeteceğini söylemişti. California, Amerika'da en fazla sayıda evsizin yaşadığı eyalet. Los Angeles bölgesinde sokaklarda 60 bin evsiz yaşıyor.

Evsizler, Corona pandemisinin oluşturduğu riskler karşısında çok daha savunmasız olarak kabul ediliyor. Bunun nedeni, evsizlerin çoğunun kalp hastalığı ya da şeker hastalığı gibi kronik sağlık sorunlarının olması ve içinde bulundukları hayat şartlarının sık sık el yıkamaya ya da sosyal mesafe kurallarını uygulamaya imkan tanımaması.

California eyaletinin oluşturduğu Oda Anahtarı Projesi ise, 65 yaş ve üzerindeki ya da başka sağlık sorunları nedeniyle Corona enfeksiyonuna yakalanması durumunda hastaneye yatmak zorunda kalma riski yüksek olan evsizleri hedef alıyor.

Los Angeles'taki ilk otel, 3 Nisan'da açıldı. Bu hafta sonuna kadar 15 farklı noktada bin 340 yatağın hazır edilmesi planlanıyor.

Otel odalarına ilk yerleştirilecekler, mevcut evsiz barınaklarında kalan ve buralardaki yoğunluğu azaltmak isteyenler olacak.

Los Angeles İlçesi yetkilileri, evsizler için açılan otellerin adını açıklamıyor.

İlçe yönetimi ayrıca Corona testi pozitif çıkanlar, test sonuçlarını beklerken Corona enfeksiyonu belirtileri gösterenler ya da virüse maruz kalanlar için karantina ve tecrit odalarının da olduğu tıbbi barınaklar oluşturuyor.

Evsizlere üç ay boyunca sağlanacak 15 bin otel odasının ve otellerde çalışacak elemanların maliyetinin 195 milyon doları bulması bekleniyor. California Valisi Newsom’un açıkladığı plana göre bu maliyetin dörtte üçünü Federal Acil Durum Dairesi (FEMA) karşılayacak.

California Valisi Gavin Newsom, evsizler için başlatılan bu girişimin daha önce eşi benzeri olmadığını söyledi ve ''Amerika’da daha önce hiçbir eyalet 15 bin otel odası temin etmek için böyle bir plan yapmadı. Hiçbir eyalet böyle bir girişimin maliyetinin yüzde 75'ini karşılamak için Federal Acil Durum Dairesi'nin desteğini almadı. Bu çabalardan ötürü gurur duyuyorum,'' dedi.

Daha fazla

XS
SM
MD
LG