Erişilebilirlik

CANLI BLOG- ABD: Corona Enfeksiyonu Kapan Kişi Sayısı 200 Bine Yaklaşıyor

ABD'de Corona virüsü vakası sayısı 190 bini, can kaybı sayısı 4 bini geçti. Başkan Trump "Bu bir ölüm kalım meselesi. Önümüzdeki 2-3 hafta çok sancılı olacak. Herkes zor günlere hazırlıklı olsun" dedi


17:44

Trump Florida Valisinden Corona Salgınının Olduğu Gemiyi Kabul Etmesini İstedi

Başkan Donald Trump, Florida eyaleti yetkililerini, içinde Corona virüsü hastalarının olduğu tur gemisine Atlas Okyanusu kıyısındaki limanlarından birine yanaşma izni vermeye çağırdı.

Holland America Line şirketinin MS Zaandam gemisinin akıbetiyle ilgili dün Beyaz Saray’daki brifingde açıklamalarda bulunan Trump, hasta yolcuların varlığı nedeniyle geminin yanaşmasına izin vermeyeceğini açıklayan Florida Valisi Ron DeSantis’i arayacağını belirtmişti.

Trump, ‘’Gemide can veriyorlar. Sadece benim için değil insanlık için doğru olanı yapacağım,’’ dedi. Başkan Trump, Şubat ayındaysa California açıklarındaki başka bir tur gemisi Grand Princess içinse bunun tam tersi bir yaklaşım sergilemiş ve geminin denizde beklemesi gerektiğini söylemişti.

Bazı yolcuların Corona virüsü kaptığı ve 4 kişinin hayatını kaybettiğinin açıklanmasından sonra önce Orta Amerika’nın Büyük Okyanus kıyısında bekleyen geminin daha sonra Pazar günü Panama Kanalı üzerinden Karayipler’e geçişine izin verilmişti.

Tıbbi kontrolden geçirilen yolcuların üçte ikisine yakını, kanalı geçmeden önce Zaandam’ın kardeş gemisi Rotterdam’a taşındı. Yetkililer, şimdi iki geminin de Florida eyaletinin Fort Lauderdale kentindeki Everglades limanına doğru hareket ettiği bilgisini verdi.

Vali DeSantis, Fox News kanalına yaptığı açıklamada, ‘’Floridalı bile olmayan kişilerin Güney Florida’ya atılarak eyaletin değerli kaynaklarını kullanmasını kaldıramayız,’’ dedi. DeSantis daha sonraki bir basın toplantısında da, gemiye yanaşma izni vermek yerine tıbbi yardım göndermeyi tercih ettiğini belirtti.

Ancak, tur şirketi Carnival bünyesindeki Holland America’nın internet sitesinde yayınlanan bir blog mesajında şirketin başkanı Orlando Ashford, yetkilileri merhamet göstermeye çağırdı, Ashford, ‘‘ ‘Benim sorunum değil’ sendromuyla uğraşıyoruz. İnsani acılar karşısında sürekli olarak cömert ve yardımcı olan uluslararası camia Zaandam’a kendisini kapatmış durumda,’’ ifadesini kullandı.

Ashford’un verdiği bilgiye göre gemide Pazartesi günü itibariyle 76 yolcu ve mürettebattan 117 kişi, grip benzeri semptomlar gösteriyor. 8 kişinin Corona testiyse pozitif çıktı.
Bazı yolcuların diğer gemiye naklinden önce Zaandam’da 200’ün üzerinde İngiliz vatandaşının yanı sıra Amerika, Kanada, Avustrulya, Almanya, İtalya, Fransa, İspanya, Hollanda ve Yeni Zelanda’dan yolcuların bulunduğu belirtilmişti.

17:33

Corona Virüsünün Yol Açtığı Talep Artışı Sıtma İlaçları Stoklarını Azalttı

ABD Gıda ve İlaç Dairesi FDA, Corona virüsü salgınının yol açtığı talep artışı nedeniyle sıtma ilaçları hidroksiklorokin ve klorokin stoklarında sıkıntı yaşandığını bildirdi.


Virüsün yol açtığı hastalığı tedavi etmede denenen ve bir ölçüde başarı sağlanan ilaçlar, FDA’in internet sitesindeki ''eksiklik yaşanan ilaçlar'' kısmına eklendi.

16:16

Tütün Firmalarından Corona Virüsüne Karşı Aşı Girişimi

Dunhill ve Lucky Strike marka sigaraların üreticisi British American Tobacco, Amerika'daki biyoteknoloji biriminin tütün yapraklarından çıkarılan proteinleri kullanarak Corona virüsüne karşı aşı geliştirmeye çalıştığını açıkladı.

Firma, aşı üzerinde çalışan biyoteknoloji şirketi Kentucky BioProcessing'in hükümet dairelerinin ve uygun imalatçıların da desteğiyle Haziran ayından itibaren haftada bir ila üç milyon doz aşı üretebileceğini bildirdi.

British American Tobacco'ya göre Kentucky BioProcessing, aşı üretiminde kar amacı gütmeyecek.

Şu anda klinik öncesi deney aşamasında olan aşı, Corona virüsünün genetik diziliminin klonlanmış bir kısmını kullanarak antikorları üreten antijen elde ediyor. Antijen, daha sonra çoğalması için tütün bitkisinin içine yerleştiriliyor.

Toplanan tütün bitkisinden elde edilen antijenler saf hale getirilip Corona virüsüyle mücadele etmesi için vücuda aşı olarak enjekte ediliyor. Kentucky BioProcessing'e göre soğukta muhafaza edilmesi gereken geleneksel aşıların aksine geliştirilen bu yeni aşı formülü oda sıcaklığında saklanabiliyor.

Kentucky BioProcessing, 2014 yılında da California'daki Mapp Biopjarmaceuticals adlı ilaç firmasıyla birlikte Ebola virüsüne karşı geliştirdiği etkili tedavi yöntemiyle dikkatleri üzerine çekmişti. Ancak daha sonra daha etkili bir tedavi yönteminin bulunması üzerine ilaç piyasaya sürülmedi. ZMapp adı verilen ilaç Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi FDA'in onayını da henüz almış değil.

British American Tobacco'nun Bilimsel Araştırmalar Direktörü David O'Reilly, ”Geliştirdiğimiz tütün bitkisi teknolojisi platformuyla önemli bir gelişmeye imza attığımıza inanıyoruz. Corona virüsüne karşı mücadeleyi kazanmak için hükümetlerle ve tüm taraflarla çalışmaya hazırız.” dedi.

Bir diğer tütün firması Philip Morris de, ortağı olduğu Medicago adlı biyoteknoloji şirketinin Corona virüsüne karşı aşı geliştirme çalışmalarını başlattığını açıkladı. Şirketten yapılan açıklamaya göre, yaz aylarında aşının insan üzerinde denenmesi bekleniyor.

04:06

Trump: 'Bu Bir Ölüm Kalım Meselesi'

Corona salgınıyla mücadele kapsamındaki önlemleri 30 Nisan’a kadar uzatan ABD Başkanı Donald Trump, kamuoyuna, “Bu bir ölüm kalım meselesi” sözleriyle seslendi. Önümüzdeki 2-3 haftanın çok sancılı olacağı mesajını veren Trump, ABD’de alınan tedbirlere rağmen virüs yüzünden en az 100 bin kişinin hayatını kaybedebileceğini belirtti.

Başkan Trump’ın Beyaz Saray’da Corona virüsü salgınıyla mücadele için oluşturulan ekiple birlikte düzenlediği basın toplantısı tam 2 saat 10 dakika sürdü.

“Herkes önümüzdeki zor günlere hazırlıklı olsun”

ABD halkının önümüzdeki 30 gün boyunca yürürlükte kalacak önlemleri uygulamasının hayati önem taşıdığını vurgulayan Trump, “Bu bir ölüm kalım meselesi,” ifadesini kullandı.

Önümüzdeki 2-3 haftalık sürecin çok zor ve sancılı olacağını basın toplantısı sırasında birkaç kez vurgulayan Başkan Trump, ABD halkının buna hazırlıklı olması gerektiğini ve tünelin ucundaki ışığın ondan sonra görüleceğini söyledi, ancak o zamana kadar önlemlerin hassasiyetle uygulanması gerektiğinin altını çizdi.

“Binlerce insanı kaybedeceğiz”

“Ulus olarak daha önce hiç olmadığı kadar büyük bir sınavdan geçtiklerini” söyleyen Trump, “Herkesin önümüzdeki zor günlere hazırlıklı olmasını istiyorum. Ülke olarak yaşadığımız en zor 2-3 haftalık süreçten biri olacak. Binlerce insanı kaybedeceğiz,” ifadelerini kullandı.

Daha fazla

XS
SM
MD
LG