Erişilebilirlik

‘Amerikalı Olimpiyat Oyuncuları Yalan Söylüyor’


Brezilyalı bir emniyet yetkilisi, AP haber ajansına, Amerikalı yüzücü Ryan Lochte’nin, silahlı soyguna uğramadığını, sporcunun yalan beyanda bulunduğunu söyledi.

Soruşturma hakkında doğrudan bilgisi olan yetkilinin aktardığına göre, Ryan Lochte ve diğer üç Amerikalı yüzücü Jack Conger, Gunner Bentz ve Jimmy Feigen, Barra de Tijuca isimli mahalledeki bir benzin istasyonunda durdular ve yüzücülerden biri, kilitli olan bir tuvaletin kapısını açmak istedi.

Dörtlü tuvaletin kapısını zorlayıp kırdı ve bunun üzerine benzin istasyonundaki görevliyle tartıştılar.

Yetkili, bu görevlinin silahlı olduğunu söyledi ancak silahını kılıfından çıkarmadığını ve hiçbir şekilde yüzücülere doğrultmadığını belirtti.

Yetkili daha sonra benzin istasyonunun ana sorumlusunun olay yerine geldiğini ve bir müşteriden İngilizce konusunda yardım alarak yüzücülerden kırılan kapının parasını istediğini belirtti. Bir süre tartıştıktan sonra yüzücüler bir miktar para verip olay yerinden ayrıldı.

Amerika’ya gitmek isteyen yüzücüler Jack Conger ve Gunnar Bentz yeniden ifade vermek üzere yargıç kararıyla polis tarafından uçaktan indirilmişti. Yetkili, bu iki yüzücünün, yeni ifadelerinde hırsızlık olayının uydurma olduğunu itiraf ettiklerini belirtti.

Dün Rio’daki bir yargıç, yüzücülerin başlarına gelen hırsızlık olayıyla ilgili ifadelerini çelişkili bulduğu için Conger ve Bentz’in yanı sıra Ryan Lochte ve James Feigen’in pasaportlarına el konulmasını istemiş, ülkeden çıkışlarını yasaklamıştı. Ryan Lochte bu karar alınmadan Brezilya’dan ayrılmıştı.

İki yüzücünün uçaktan indirilmesi üzerine Rio’daki Amerikan konsolosluğu görevlileri havaalanına gitmişti.

Yüzücülerden Ryan Lochte, daha önce, bindikleri taksinin polis kıyafetleri giymiş soyguncular tarafından durdurulduğunu söylemiş, daha sonra bu ifadesini değiştirmiş ve benzin istasyonunda soyulduklarını söylemişti. Lochte, ilk ifadesinde hırsızın silahı başına dayadığını söylerken, daha sonra, silahın kendisine doğrultulmuş olduğunu belirtmişti.

Para ve eşyalarının çalındığını söyleyen Amerikalı yüzücüler, yarışmalarını tamamladıktan sonra Fransız olimpiyat ekibinin Rio’nun zengin mahallelerinde yer alan konuk evinde verdiği davetten taksiyle Olimpiyat Köyü’ne dönerken kendilerini polis olarak tanıtan silahlı hırsızlar tarafından soyulduklarını açıklamışlardı.

Hırsızlık olayı, Olimpiyat yetkilileri ile Amerikalı yöneticiler arasında iletişim kargaşasına yol açmıştı.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nden bir yetkili, önce “Hırsızlık iddiası tamamen asılsızdır” dedi, daha sonra bu açıklamayı geri alarak, özür diledi ve kendisine yanlış bilgi aktarıldığını söyledi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’de Enflasyonda Yavaşlama - 10 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:52 0:00
XS
SM
MD
LG