Erişilebilirlik

Türkiye'den Lübnan'da Ateşkes Çağrısı


Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan, Ortadoğu’daki çatışmaların bir an önce durdurulmasını, barış ve huzurun sağlanmasını istediklerini söyledi. Tan, Türkiye’nin bu yöndeki ısrarlı girişimlerinin sürdüğünü de vurguladı. Bu arada, Lübnan’dan tahliye edilen Amerikan vatandaşlarının ülkelerine dönüşleri Türkiye üzerinden yapılacak.

Bu sabah bir basın toplantısı düzenleyen Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Ortadoğu’daki çatışmaların bir an önce durdurulması, barış ve huzurun bir an önce sağlanmasını istediklerini vurgulayan Tan, “Çatışmaların durdurulmaması halinde düşmanlıklar körüklenecek,” dedi ve Türkiye’nin barış yönünde ısrarlı girişimlerini sürdürdüğünü söyledi.

'İran'la Ortak Operasyon Yok'

PKK’yla mücadele konusundaki bir soru üzerine Tan, Türkiye’nin ulusal güvenliği söz konusu olduğunda gerekli gördüğü tüm tedbirleri alacağını belirtti ve bu konuda siyasi iradenin mevcut olduğunu kaydetti. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, İran’la Irak’ta ortak bir operasyon yapılacağı iddiasını yalanladı ve İran’la operasyonel bir işbirliğinin bulunmadığını söyledi.

Bu arada Tan, Bağdat'ta açılan, Abdullah Öcalan'ın isminin de anıldığı bir araştırma merkezinin kapatılması için bu ülkeye nota verildiği yönündeki haberleri doğruladı. Sözcü Tan, konunun takipçisi olduklarını söyledi ve “Zannediyorum uygun bir zaman içinde bu büro da kapanacaktır” dedi.

Bugün bir basın toplantısı düzenleyerek gündemdeki konuları değerlendiren bir diğer isim de Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Deniz Baykal oldu. Konuşmasında, iktidarın PKK terörüyle mücadelesini eleştiren ana muhalefet partisi lideri, terör konusunun kamuoyunun gündemine gelince ele alınmaması gerektiğini söyledi. Baykal, “Terörle mücadele konusunda siyasi iradeye ihtiyaç var” dedi. CHP Genel Başkanı hükümeti toplum taleplerine göre söylem değiştirmekle de suçladı.

Ankara’dan son bir not. Lübnan’dan tahliye edilen Amerikan vatandaşlarının önümüzdeki günlerde Amerika’ya dönüşlerinin Türkiye üzerinden yapılacağı açıklandı. Amerikan Büyükelçiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, “Bu sürecin kolaylaştırılmasında sağladıkları olağanüstü destekten dolayı Türk Hükümeti’ne, Türk Silahlı Kuvvetlerine ve Mersin’deki yetkililere yürekten minnettarız. Büyükelçilik olarak tüm Amerikalılar adına Türkiye’ye takdirlerimizi sunarız.” denildi.
XS
SM
MD
LG