Erişilebilirlik

Zehirli Mektup Olayıyla Bağlantılı Bir Kişi Gözaltında


Başkan Barack Obama ve bazı politikacılara gönderilen zehirli mektuplarla bağlantılı olarak Mississippi eyaletinde bir kişi gözaltına alındı.

Federal Soruşturma Bürosu (FBI) zanlının adını Paul Kevin Curtis olduğunu, kendisinin Mississippi eyaletinin Corinth kentinde oturduğunu açıkladı. Yetkililer, zanlıyla ilgili başka ayrıntı vermedi.

Ancak gazetecilerin ulaştığı FBI belgelerine göre, zanlı 8 Nisan’da Başkan Obama’ya ve Cumhuriyetçi Partili Mississippi senatörü John Wicker’a gönderdiği zarfları Memphis’ten postaladı ve benzer şekilde kaleme aldı. Memphis, Tennessee eyaletine bağlı olmakla birlikte Senatör Wicker’ın seçim bölgesi Mississippi eyaletine komşu bir kent.

Gönderilen iki zarfta da yapılan ilk incelemelerde öldürücü bir zehir olan risine rastlandı. Risin, tuz taneciği büyüklüğünde bile yetişkin bir insan için öldürücü olabiliyor.

Başkan Obama ve Senatör Wicker’a gönderilen mektuplardaki zehir, hem Beyaz Saray hem de Senato’dan uzakta, bu mektupların incelendiği bir laboratuvarda tespit edildi.

Amerika’da devlet dairelerine ve yetkililere gönderilen tüm mektuplar, sahiplerine ulaşmadan önce özel birimlerde inceleniyor. 11 Eylül 2001 yılındaki terör saldırılarından sonra gazetelere ve Kongre üyelerine şarbon mikroplu mektuplar yollanmasının ardından bu tür önlemler alınmaya başlandı.

Risin en son 2004 yılında Senato’nun postaların denetlendiği bürosunda çıkmış, Senatörlerin bürolarının bulunduğu iki bina tahliye edilmişti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Beklenen Görüşme Gerçekleşti - 29 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:49 0:00
XS
SM
MD
LG