Erişilebilirlik

YouTube Saldırganı: Nasim Najafi Aghdam


Nasim Najafi Aghdam

YouTube'un San Francisco yakınlarındaki genel merkez binasında Salı akşamı silahlı saldırı düzenleyen ve daha sonra kendini vurarak intihar eden saldırganın 39 yaşındaki Nasim Najafi Aghdam olduğu açıklandı.

Amerika'da bazı gazeteler, Aghdam'ın YouTube kanalındaki videoların sansürlendiği ve filtrelendiği için kızgın olduğunu yazdı.

Bölgede yayın yapan KRON4 televizyon kanalına konuşan bir görgü tanığı en az 15-20 el silah sesi duyduğunu söyledi. Binada yaklaşık 1700 kişinin çalıştığı belirtiliyor. Hastaneye kaldırılan üç yaralıdan birinin durumunun ciddiyetini koruduğu belirtiliyor.

Youtube çalışanlarından biri olay anında yayınladığı Twitter mesajında silah sesleri duyduklarını çalışanların ilk anda kendilerini korunmaya çalıştıklarını daha sonra polis gözetiminde dışarı çıkarıldıklarını söyledi. Diğer görgü tanıkları YouTube binasının bahçesinde bir parti olduğunu ve silahlı saldırının bu parti sırasında olduğunu anlatıyorlar. Bacağından vurulduğu görülen bir kadının binadan kaçarak yan taraftaki bir restorana girdiği burada kendisine müdahale edildiğini söylüyorlar.

Olayın ardından Google şirketi CEO'su Sundar Pichai de bir açıklama yayınladı. Açıklamada olayda büyük üzüntü duyduğunu ifade eden Pichai, yaralanan kişilere ve ailelerine destek olmak adına ellerinden gelen herşeyi yaptıklarını söyledi.

Başkan Donald Trump da olayın ardından Twitter'dan bir mesaj yayınladı. Trump, dualarımız ve kalplerimiz olaydan etkilenenlerle birlikte dedi ve olaya müdahale eden ilk yardım ekiplerine teşekkür etti.

Saldırganın kadın olması da dikkat çeken unsurlardan biri oldu. Amerika'da son 36 yılda sadece 3 silahlı saldırıda saldırganlar kadındı. New York Polis Departmanı tarafından yapılan bir araştırmaya göre de 1966 yılından 2012'ye kadar düzenlenen 230 silahlı saldırıdan sadece 8'i kadın saldırganlar tarafından yapıldı.

Dünyanın en büyük video paylaşım sitesi YouTube, 2005 yılında kuruldu. Kullanıcılar YouTube'da her ay milyarlarca saat video paylaşıyor ve izliyorlar. Şirket kuruluşundan bir yıl sonra ünlü arama motoru Google tarafından 1 milyar 650 milyon dolara satın alınmıştı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Silahlı Şiddete mi Teslim? - 5 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:33 0:00
XS
SM
MD
LG