Erişilebilirlik

20 Suudi Sanık Kaşıkçı Davasında Gıyaben Yargılanacak 


Cemal Kaşıkçı

Gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili olarak 20 Suudi Arabistan yetkilisine Türkiye’de açılan davanın duruşması Cuma günü başlıyor. Sanıklar ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yargılanacak.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca açılan davada Suudi Arabistan Eski Genel İstihbarat Başkan Yardımcısı Ahmed Bin Muhammed El-Asiri ve Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman’ın eski danışmanı Saud El-Kahtani’nin de aralarında olduğu 20 sanık ‘tasarlayarak ve canavarca hisle eziyet çektirerek öldürmeyle’ suçlanıyor.

Cuma günü yapılacak duruşmada tüm sanıklar gıyaben yargılanacak.

2018 yılı Ekim ayında İstanbul’daki Suudi Arabistan Konsolosluğu’na girdikten sonra kendisinden bir daha haber alınamayan Washington Post gazetesi yazarlarından Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti Ankara ile Riyad arasında gerginliğin tırmanmasına neden olurken, Amerikan Merkezi Haber Alma Teşkilatı (CIA) de dahil bazı batılı ülkeler, cinayetin emrini Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman’ın verdiği kanısında oldukları şeklinde açıklamalar yapmıştı. Suudi yetkililerse bu suçlamaları yalanlıyor.

Türk yetkililerce yürütülen soruşturmanın sonucunda Kaşıkçı’nın, en son görüldüğü konsolosluk binasında öldürüldüğü ve cesedinin parçalara bölünerek dışarı çıkarıldığı kanısına varılmıştı.

Cuma günü Türkiye’de gıyaben yapılacak duruşmayla ilgili Suudi Arabistan yetkililerinden henüz bir yorum ya da açıklama gelmedi.

Kaşıkçı’nın Türkiye vatandaşı nişanlısı Hatice Cengiz ise Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, Türkiye’deki dava sayesinde Kaşıkçı’nın cesedinin bulunmasını ve suçlularla ilgili daha fazla delil elde edilmesini umduğunu söyledi.

Suudi Arabistan’daki Kaşıkçı soruşturması sonucunda geçen yıl Aralık ayında mahkeme beş kişiye idam cezası verirken üç sanık da hapse mahkum edilmişti. Kapalı kapılar ardında yürütülen yargılama süreciyle ilgili olarak Kaşıkçı’nın nişanlısı Cengiz, Suudi Arabistan’daki yargılamanın “meşru görülemeyeceğini” savundu, ceza alanların isimlerinin bile açıklanmadığına dikkati çekti. Diğer taraftan, Kaşıkçı’nın ailesinin sanıkları affettikleri yönündeki beyanlarının ardından sanıkların cezalarının infaz edilmemesinin yolu açılmıştı.

Sanıkları affetme kararını, Kaşıkçı’nın ailesi adına oğlu Salah Kaşıkçı 22 Mayıs’ta Twitter üzerinden yaptığı bir açıklamayla duyurdu. Salah Kaşıkçı mesajında, “Mübarek Ramazan ayının bu mübarek gecesinde Allah’ın: ‘Ama kim affeder ve arayı düzeltirse onun mükafatı Allah'a aittir’ sözlerini hatırlıyoruz. Bu yüzden bizler şehit Cemal Kaşıkçı’nın oğulları olarak babamızı öldürenleri affediyor ve Allah’ın mükafatını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Cinayet emrini verdiği iddialarını reddeden Prens Muhammed ise ülkenin fiili lideri olarak sorumluluğu üstlendiğini daha önce yaptığı açıklamalarda dile getirdi.

Suudi yetkililer cinayetle ilgili herhangi bir bağlantıyı ilk başlarda tamamen reddetmiş ancak daha sonradan yaklaşımlarını değiştirmişlerdi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 25 Haziran-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:16 0:00
XS
SM
MD
LG