Erişilebilirlik

Yemen'de El-Kaide Saldırısı Önlendi


Sanaa'da ABD elçiliği yakınında araçları arayan Yemenli askerler
Yemen hükümeti güvenlik güçlerinin el-Kaide’nin petrol ve doğal gaz tesislerini ele geçirme girişimini önlediğini bildirirken pilotsuz uçakla düzenlenen Amerikan füze saldırısında en az yedi el-Kaide militanı öldürüldü.

Yemen Başbakanlık Sözcüsü, el-Kaide militanlarının Yemen askeri üniforması giyerek Mukalla ve Şebva kentlerindeki tesislere ve iki limana saldırmayı planladıklarını açıkladı.
Sözcü saldırının hedef alınan tesislere ek askeri kuvvet gönderilmesi ve girişlerin yasaklanmasıyla önlendiğini söyledi.

Amerika’nın pilotsuz uçakla Şabva kentinde düzenlediği son füze saldırısı Yemen’de son iki hafta içinde yapılan beşinci operasyon oluyor. Amerika pilotsuz uçaklarla son yıllarda Arap Yarımadası’ndaki el-Kaide üyelerini hedef alan füze saldırılarını arttırmış bulunuyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı güvenlik tehdidi gerekçesiyle Kuzey Afrika ve Ortadoğu’daki toplam 19 büyükelçilik ve konsoslosluğunu Cumartesi gününe kadar kapatmış ve asli olmayan diplomatik personelini Yemen’den çekmişti.

Başkan Barack Obama, diplomatik temsilciliklerin kapatılmasına neden olan tehdidin ciddi olduğunu ve bunu önlemek için her türlü önlemin alındığını söyledi.
XS
SM
MD
LG