Erişilebilirlik

Yellen: 'Faizlerde Arttırıma Gitme Yönündeki Düşüncelerimiz Güçlendi'


Artmaya devam eden istihdam rakamları, Amerika Merkez Bankası FED’in önümüzdeki haftalarda faiz arttırımıma gitme olasılığını yükseltiyor. Ekonominin iyi yönde ilerlediği açıklamaları, FED başkanı Janet Yellen’den geldi.

Yellen, “İstihdam piyasasının sabit bir şekilde artan göstergeleri ve bizim enflasyon ve ekonomik canlılık ile ilgili tahminlerimiz, geçtiğimiz aylarda faizlerde arttırıma gitme yönündeki düşüncelerimizi güçlendirdi” diye konuştu.

FED başkanı, faizlerde ne zaman arttırıma gidileceğine dair bir bilgi vermedi. Ancak Yellen’in bu açıklaması sonrası, Eylül ayı sonlarında yapılacak Merkez Bankası toplantısının ardından arttırım açıklamasının yapılacağı yönündeki beklentiler yükseldi. Ancak faiz arttırımı açıklaması Aralık ayı toplantısı sonrasında da gelebilir. Pek çok uzman, Amerika başkanlık seçimleri öncesi böyle bir kararın alınmasının olası olmadığını belirtiyor.

Yellen’in açıklamalarını piyasalar genel olarak olumlulukla karşıladı. FED, tüketici harcamalarını teşvik için, faiz oranlarını 2008 yılından, 2015 Aralık ayına kadar rekor düşük seviyelerde tutmuştu. Faiz arttırımına gidildiğinden beri, FED, dış piyasalardaki yavaş büyüme oranları ve İngiltere’nin AB’den ayrılma kararının piyasalarda yarattığı etkileri göz önüne alarak, daha fazla faiz arttırımına gitme konusunda temkinliydi.

Uzman Maya MacGuineas, faiz arttırımına gidilmesinin, sağlıklı bir ekonominin işareti olduğunu belirtiyor.

Uzmanlar, bir sonraki faiz arttırımı kararının, Eylül ayının ilk haftası açıklanacak olan yeni ekonomik verilere, özellikle de istihdam ve enflasyon rakamlarına bağlı olacağı görüşünde. FED enflasyonun yüzde 2 oranına çıkmasını hedefliyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’de Enflasyonda Yavaşlama - 10 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:52 0:00
XS
SM
MD
LG