Erişilebilirlik

Washington Filistinlilerin BM'de Tanınma Girişiminden Rahatsız


Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas

Amerika Filistinlilerin tek yanlı olarak Birleşmiş Milletler’den tanınma isteme girişimine muhalefetini bir kez daha yineledi.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Washington’un amacının İsraillileri ve Filistinlileri görüşme masasına geri getirmek olduğunu söyledi. Victoria Nuland, Filistinlilerin Eylül ayındaki Birleşmiş Milletler Genel Kurulu toplantısında tanınma istemelerinin iyi bir fikir olmadığını ve hiçbir şeye yardımcı olmayacağını belirtti.

Filistinli yetkililer, yeni devletlerinin 1967 savaşı öncesi sınırlara göre belirlenmesini ve Doğu Kudüs’ü başkentleri yapmayı istiyor. İsrail ise Kudüs’ün bölünmemesinde ısrar ediyor. Filistinli başgörüşmeci Saib Erekat dün bu konuyla ilgili olarak Washington’da Amerikalı yetkililerle görüştü.

Filistin yönetimi resmen tanınma için Birleşmiş Milletler’e başvuracağını açıklamıştı.

İsrail de Filistinlilerin girişiminin Ortadoğu barış görüşmelerini baltalayacağını belirtiyor. Filistin tarafı ise bunun İsrail’le görüşmeleri yeniden başlatmak amacıyla yürütülen çabaları daha da güçlendireceğini savunuyor.

İki taraf arasındaki doğrudan görüşmeler, İsrail’in işgali altındaki topraklardaki Yahudi yerleşim inşaatlarına devam etme kararı yüzünden geçen yıl Eylül ayından bu yana kesilmiş bulunuyor.

XS
SM
MD
LG