Erişilebilirlik

Birleşmiş Milletler'den İsrail'e Ağır Eleştiri


Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon, 15 Mayıs’ta İsrail askerlerinin Lübnan sınırındaki protestoculara karşı aşırı güç kullandığını bildirdi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon, 15 Mayıs’ta İsrail askerlerinin Lübnan sınırındaki protestoculara karşı aşırı güç kullandığını bildirdi.

Örgütün olayla ilgili hazırladığı soruşturma raporunu açıklayan Ban, İsrail askerlerinin o sırada barışçı gösterilerden koparak sınıra doğru ilerleyen bin kişilik kalabalığa ateş açtığını, olayda yedi protestocunun öldüğünü ve 111’inin de yaralandığını hatırlattı.

Lübnan ve İsrail sınırı, Birleşmiş Milletler’in çizdiği hatta kurulmuş durumda.

Genel Sekreter Ban, İsrail askerlerine taşlarla ve molotov kokteyliyle karşılık veren, sınırdaki parmaklıları indirmeye çalışan göstericileri de “kışkırtıcı davranmak ve şiddete başvurmakla” suçladı.

Birleşmiş Milletler raporu, bununla birlikte İsrail askerlerinin göstericilere verdiği silahlı karşılığın da orantısız olduğunun altını çiziyor.

İsrail’in 15 Mayıs’taki bağımsızlık yıldönümü ve onu izleyen 1948 Arap-İsrail savaşı, Araplarca “Nakba-Felaket” diye anılıyor. Arapların yenilgiye uğratıldığı bu olayın yıldönümünde çoğu Filistinli mülteci, İsrail sınırlarında gösteriler düzenliyor. Aynı gün Lübnan sınırında da yaklaşık 8 ila 10 bin gösterici toplanmıştı.

Öte yandan İsrail hükümetinin, Birleşmiş Milletler’in bu bulgularına tepki amacıyla raporu hazırlayan özel koordinatör Michael Williams’la ilişkisini kestiği bildirildi.

XS
SM
MD
LG