Erişilebilirlik

Washington Büyükelçiliği’nde 15 Temmuz Anma Töreni Düzenlendi


15 Temmuz darbe girişiminin birinci yılında Türkiye dışındaki temsilciliklerde de çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği’nde de bu kapsamda bir toplantı düzenlendi. Toplantı, darbe girişimi sırasında hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulunulması ve ardından İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

İstiklal Marşı’nın ardından da toplantıya katılan çeşitli ülkelerin büyükelçileri, Türk-Amerikan toplumu temsilcileri ve vatandaşlardan oluşan gruba 15 Temmuz gecesini kısaca anlatan bir video gösterimi yapıldı.

Washington Büyükelçiliği’nde 15 Temmuz Anma Töreni Düzenlendi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:05:36 0:00

Daha sonra kürsüye gelen Büyükelçi Serdar Kılıç kısa bir konuşma yaptı. Kılıç konuşmasında Türk toplumunun 15 Temmuz gecesi bir kahramanlık destanı yazdığını söyledi ve “Birlik olunması sayesinde hain bir darbe girişimi önlendi” dedi. Amerika’da yaşayan Türklerin de gerek Fethullah Gülen’in iadesi için imza kampanyaları başlatarak gerekse demokrasi nöbetleri ile bu birliğin bir parçası olduğunu söyleyen Kılıç, bundan sonra da 15 Temmuz darbe girişimin anlatılması konusunda Türk Amerikan toplumuna önemli görevler düştüğünü dile getirdi.

Büyükelçilik binasında düzenlenen etkinlikte Anadolu Ajansı’nın 15 Temmuz gecesi çektiği fotoğraflardan oluşan bir sergi ve o zamanki ismiyle Boğaziçi Köprüsü üzerinde yaşananları gösteren sanal gerçeklik uygulaması da yer aldı.

  • 16x9 Image

    Mehmet Sümer

    Mehmet Sümer, CNN Türk, Haber Türk ve TRT kanallarında haber spikeri, dış haberler muhabiri ve savaş muhabiri olarak çalıştı. TRT Bağdat Temsilciliği ve New York Temsilciliği görevlerinde bulundu. Irak, Ukrayna, Mısır ve Suriye iç savaş ve karışıklıkları başta olmak üzere dünyanın birçok noktasından canlı yayınlar, haber ve röportajlar yaptı. 2016 Aralık ayından bu yana Amerika'nın Sesi kadrosunda görev yapıyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Giuliani Büyük Jüri Karşısında İfade Verdi - 17 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:44 0:00
XS
SM
MD
LG