Erişilebilirlik

Washington’da Irkçılık Karşıtı Yürüyüşe Binlerce Kişi Katıldı 


28 Ağustos 2020 - Washington'da ırkçılık ve polis şiddeti karşı protestoya binler katıldı

Wisconsin’de siyah Amerikalı Jacob Blake’in beyaz bir polis tarafından vurulmasına tepki olarak düzenlenen protestolar devam ederken, başkent Washington’da da geniş katılımlı bir anma ve yürüyüş düzenleniyor.

ABD’de siyahların hakları için mücadele eden Martin Luther King’in 1963 yılında tarihi “Bir hayalim var” konuşmasını yaptığı Washington’daki Lincoln Anıtı’nda düzenlenen anma töreni ve ırkçılık karşıtı yürüyüşe katılmak için binlerce kişi toplandı.

Yerel saatle 11.00’de başlayan anma töreninde yapılan konuşmalarda, polis şiddeti ve ırkçılığın yanı sıra siyahların, engellilerin ve LGBT bireylerin hakları, silahlı şiddet ve yaklaşan başkanlık seçimlerinde oy kullanmanın önemi gibi çeşitli konulara da vurgu yapıldı.

Martin Luther King’le birlikte 1963 yılındaki tarihi yürüyüş sırasında konuşma yapan ve geçtiğimiz Temmuz ayında hayatını kaybeden siyah Kongre üyesi John Lewis de anıldı.

King’in oğullarından Martin Luther King III, Perşembe günü yaptığı açıklamada, “Ülkemizde farklı bir bilinç ve farklı bir iklim yaratmamız gerekiyor. Ancak bu harekete geçmezsek olmayacak” demişti.

Bugünkü yürüyüşü düzenleyen medeni haklar kuruluşu Ulusal Eylem Ağı’nın (National Action Network) yönetimindeki King III ve Rahip Al Sharpton, eylemin amacının federal polis yasalarında acil reform gerektiğini vurgulamak ve ırkçı şiddete itiraz etmek olduğunu söyledi. Aktivistler yürüyüşte ayrıca Kasım ayında düzenlenecek başkanlık seçimlerinde seçmen haklarının korunması çağrısında da bulunacak.

Özellikle polis yasalarında reform çağrısına desteği arttırabilmek için yürüyüşe, polis şiddetine maruz kalanların aileleri de katılıyor. Ulusal Eylem Ağı yetkilisi Sharpton, Mayıs ayında Minneapolis’te polis nezaretinde yaşamını yitiren ve ölümünün ardından büyük protestoların patlak verdiği siyah Amerikalı George Floyd’un yanı sıra Breonna Taylor, Rayshard Brooks, Ahmaud Arbery, Trayvon Martin, Eric Garner gibi polis şiddetine kurban gidenlerin aileleriyle biraraya gelerek yürüyüşe destek vermeleri için çağrıda bulundu.

Pazar günü polis tarafından Kenosha, Wisconsin’de vurularak ağır yaralanan 29 yaşından Jacob Blake’in ailesi de Sharpton’ın çağrıya dahil ettiği aileler arasında.

Başkentteki gösteride katılımcılar, önde gelen hak savunucularının konuşmalarının ardından Martin Luther King Jr. anıtına yürüyecekler.

Öte yandan, Corona virüsü pandemisi nedeniyle kentte kısıtlamalar devam ederken, Ulusal Eylem Ağı yetkilileri Güney Carolina, Florida ve Nevada dahil çeşitli eyaletlerde de yürüyüş organize ediyor.

“Ulusal Siyah Kurultayı” hazırlığı

Siyah Amerikalılar’ın Corona virüsü pandemisinde, diğer Amerikalılar’a oranla daha fazla etkilenmesi, iş kaybı ve ekonomik sıkıntı açısından daha zor durumda kalmaları da hak savunucularının gündeminde.

Yürüyüşü düzenleyenlerin salgına karşı önlemleri gösteri alanında da uygulamaya özen gösterdiği gözlemlenirken, vaka sayılarının yüksek olduğu eyaletlerden katılım olmamasına da dikkat edildiği belirtiliyor. Gösterinin yapıldığı alanda katılımcıların ateşi ölçüldü, maske dağıtımı yapıldı. Alanda ayrıca isteyenlere ücretsiz Corona virüsü testi de yapılacak.

“Siyahların Hayatları Önemlidir” hareketinin yürüyüşün ardından bir başka etkinlik daha düzenlenecek. Demokrat ve Cumhuriyetçi partilerin ulusal kurultaylarının ardından gelen ve “Ulusal Siyah Kurultayı” adı verilen etkinliğe çok sayıda aktivist ve hak savunucusunun katılması bekleniyor.

Irkçılığa karşı 1200 kilometre yürüyen aktivistler de Washington’da

Bugünkü yürüyüşte dikkat çeken bir başka grup da, Wisconsin’de yaşayan bir Siyahların Hayatları Önemlidir aktivistinin Milwaukee’den Washington’a başlattığı yürüyüşü tamamlayanlar oldu. Frank Nitty adlı siyah aktivist, 24 gün önce başlattığı 1200 kilometrelik yürüyüşü diğer katılımcılarla birlikte tamamlayarak Washington’a ulaştı. Nitty de başkentteki anmada konuşanlar arasındaydı.

Nitty başkentte bir araya gelen kalabalığa, “Torunlarım, benim büyük dedemin yürüyüş düzenlediği aynı sebep için eylem yapıyor olmayacak. 60 yıldır aynı şey için yürüyoruz. Siyahlar, bugün hala Martin Luther King’in yürüdüğü amaç için yürüyor olmamalı. Bıktım! Bıktım! Adalet dilemekten yoruldum! Bunun sona ermesini istiyorum” sözleriyle seslendi.

Floyd gösterilerinin ardından Demokratlar’ın çoğunlukta olduğu, Temsilciler Meclisi’nde polis yasasında reform için yeni bir yasa tasarısı onaylandı. Onaylanan reforma polisin öldürücü müdahalede bulunmasının engellenmesi ve şiddete başvuran polis memurlarının dokunulmazlıklarının kaldırılması da dahil.

Temmuz ayında da, Demokrat senatörler oy kullanma hakkıyla ilgili 1965 yılında onaylanan ancak 2013 yılında Anayasa Mahkemesi kararıyla yürürlükten kaldırılan, tarihi Seçme Hakkı Yasası’ndaki bir maddenin de yeniden yasaya dahil edilmesi için harekete geçti. Sözkonusu madde uyarınca, seçmenlere karşı eşitsizlik ve baskı politikaları tespit edilen eyaletlerin federal denetime tabi tutulması gerekiyor.

Her iki yeni yasa tasarısı da Cumhuriyetçiler’in çoğunlukta olduğu Senato’da henüz gündeme alınmadı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 2 Temmuz-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:03 0:00
XS
SM
MD
LG