Erişilebilirlik

Wisconsin'de Polis Şiddeti Sonrası Protestolar


Amerika'da Wisconsin eyaletinin Kenosha kentinde polisin silahsız bir vatandaşı vurması üzerine şehirde protesto eylemleri düzenlendi. Olayların büyümesi üzerine şehirde bir günlük sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Wisconsin Valisi Tony Evers, vurulan siyah Amerikalının isminin Jacob Blake olduğunu ve hastanede tedavi gördüğünü açıkladı. Blake’in durumunun ağır olduğu belirtildi. Polisin Blake’i birkaç el ateş ederek vurduğu ifade ediliyor.

Olayın duyulmasının ardından polisi protesto etmek için toplanan eylemciler, güvenlik güçleriyle çatıştı.

Şehrin polis departmanından yapılan açıklamada da hastanede tedavisi süren Blake'in akşam saat 5’te çıkan bir olay sonucu vurulduğu ve ardından hastaneye kaldırıldığı belirtildi. Ancak açıklamada olayın ayrıntısı ve polisin neden ateş ettiğine dair bir detay paylaşılmadı.

Olayla ilgili soruşturma başlatıldı. Sosyal medyada paylaşılan, ancak olayla ilgisi olup olmadığı henüz doğrulanmayan bir videoda bir kişinin bir araca doğru yürüdüğü ve aracın kapısını açtığı anda da polis tarafından vurulduğu görülüyor.

Amerika’da 25 Mayıs’ta George Floyd adlı siyah bir Amerikalının polisin gözaltına aldığı sırada hayatını kaybetmesi nedeniyle başlayan polise karşıtı protesto gösterileri halen birçok kentte devam ediyor.

XS
SM
MD
LG