Erişilebilirlik

Venezüella’da ‘Sivil Darbe’ye Tepkiler Artıyor


Venezüella’da Anayasa Mahkemesi’nin Ulusal Meclis’in yasama yetkisini elinden almasına hem ülke içinden hem de ülke dışından tepkiler var.

Başkent Karakas’ta Anayasa Mahkemesi önünde toplanan bir grup öğrenciye müdahale etti. Bazı gözaltılar oldu, bazı gazetecilerin de kameraları alındı.

Daha geniş katılımlı gösteriler bekleniyor.

Latin Amerika ülkeleri de karara tepki gösterdi. Amerikan Devletleri Organizasyonu Başkanı Luis Almagro gelişmeyi sosyalist Başkan Nicolas Maduro’nun rejimi tarafından kendisine yapılan darbe olarak niteledi. Olay, merkez sağ muhalefet ile siyasi mücadelede kilitlenen Maduro’nun iktidarını güçlendirme çabasının ardından geldi.

Anayasa Mahkemesi kararında, Ulusal Meclis’teki milletvekillerinin geçmiş kararlara saygı göstermemeleri devam ettikçe yetkilerini üstlenebileceğini belirtmişti. Ulusal Meclis yaklaşık bir buçuk yıldır muhalefetin kontrolünde.

Maduro henüz karara ilişkin yorum yapmadı ancak bazı üst düzey isimler karara karşı olduklarını açıklamış durumda.

Normalde hükümet yanlısı olan Başsavcı Luisa Ortega sürpriz bir şekilde, Venezüella vatandaşı olarak ülkenin en yüksek mahkeme heyetinin kararının anayasal düzene aykırı olduğunu söylemesinin tarihsel görevi olduğunu kaydetti.

Kongre’nin iki numaralı ismi Freddy Guevara, “Bu karar diktatörlüğe giden ve dönüşü olmayan yoldaki bir adımdır” dedi.

Peru hükümeti kararı protesto amacıyla büyükelçisini geri çağırırken, Şili Devlet Başkanı da karardan duyduğu endişeyi paylaştı ve büyükelçisini müzakerelerde bulunmak için geri çağırdı.

Amerika Dışişleri Bakanlığı ise Maduro’ya siyasi mahkumları serbest bırakması çağrısı yaptı ve ülkedeki krizin çözülmesi için acil seçimlere gidilmesini istedi.

Amerikan Devletleri Organizasyonu Genel Sekreteri Luis Almagro kararın ardından acil toplantı çağrısı yaptı.

Birlemiş Milletler’den de çağrı

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komiseri Zeid Ra’ad el Hüseyin da Anayasa Mahkemesi’nin aldığı kararı yeniden değerlendirmesini istedi.

Hüseyin, “Güçler ayrılığı demokrasinin işleyebilmesi ve insan haklarının korunması için hayati önemde” dedi.

Muhalefet liderleri de karar sonrası Maduro’yu ‘diktatör’ olarak niteledi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’a FBI Aramasında Nükleer Belge İddiası - 12 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:57 0:00
XS
SM
MD
LG