Erişilebilirlik

Venezuela’da Yeni Meclis’in Yemin Etmesine Karşı Çıkan Başsavcı Görevden Alındı


Venezuela’da yeni Meclis göreve başladığı ilk gün Başsavcı Luisa Ortega’yı görevden aldı.

Ortega, Meclis’in Cuma günü yemin etmesine referandumdaki oy kullanma sırasındaki hile suçlamalarını gündeme getirerek karşı çıkmıştı.

Gün içinde, güvenlik güçleri ofisinin etrafını kuşatma altına alarak Ortega’nın binaya girmesine engel oldu.

Devlet Başkanı Nicolas Maduro, aylardır devam eden gösterilerin sona ermesi için yeni bir organa ihtiyaç duyulduğunu belirtmişti.

Cumartesi günü hükümet destekçilerinin oluşturduğu Meclis oybirliğiyle Ortega’nın görevden alınmasına karar verdi.

Ortega’nın yerine Maduro destekçisi Tarek William atandı.

Ortega, ofisinin önündeki güvenlik önlemleriyle ilgili olarak tweet attı. Ortega, “Ulusal ve uluslararası toplumun önünde olan bu keyfi hareketi kınıyorum” dedi.

Ortega, muhabirlere yaptığı açıklamada da, yetkililerin yolsuzluk ve insan hakları ihlalleriyle ilgili kanıtları saklamaya çalıştığını belirtti ve kendisinin Venezuela’nın özgürlüğü için çalışacağını kaydetti. Ortega, “çünkü biz onu kaybettik” ifadesini kullandı.

Ortega, Mart ayına kadar hükümetle ittifak halindeydi. Anayasa Mahkemesi’nin muhaliflerin kontrolündeki Meclis’in yetkilerini almasını eleştirince birçok kişi şaşırmıştı.

Daha sonra barışçıl protestoları savunan bir açıklama yayınladı.

Haziran ayında ise Maduro’nun yeni Meclis oluşturma planına karşı çıkan açıklamalar yapınca bazı yetkililer tarafından ‘hain’ olarak nitelendirildi.

Bu arada Cumartesi günü Güney Amerika bölgesel grubu Mercosur Venezuela’nın üyeliğini askıya alarak bu ülkeyi uluslararası toplumdan biraz daha tecrit etmiş oldu.

Venezuela’da 2015’ten buyana Ulusal Meclis’te kontrolü elinde tutan muhalefetgeçen Pazar günkü seçimi boykot etmişti. Muhalefet seçimi Maduro’nun yetki gaspı olarak nitelemişti.

Petrol zengini ülke olmasına rağmen, Venezuela’da gıda ve ilaç kıtlığı yaşanıyor. Enflasyon yüzde 700 dolaylarında. Nisan ayından buyana devam eden şiddet olaylarında da 100’den fazla kişi hayatını kaybetti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Enflasyonu Düşürme Yasasını İmzaladı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:36 0:00
XS
SM
MD
LG