Erişilebilirlik

Venezuela’da Belediye Başkanına Hapis Cezası


Venezuela’da yeni anayasayı yazacak kurucu meclis seçiminin ardından sular durulmuyor. Hükümet yanlısı Yüksek Mahkeme, Devlet Başkanı Nicolas Maduro karşıtı gösteriler nedeniyle Caracas’ın yerel bir belediye başkanını görevden alınarak hapse gönderilmesine karar verdi.

Mahkeme, protestolara sahne olan başkentin Chacao bölgesinin belediye başkanı Ramon Muchacho’yu, protestocuların kurduğu barikatları kaldırma emrine uymadığı gerekçesiyle, 15 ay hapse mahkum etti.

Muchacho ise Twitter’dan yaptığı açıklamada kararı tanımadığını duyurdu. Muchacho, “Protesto anayasal bir hak ve bu hakkı güvence altına alarak işimi yaptığım için, devrimci adaletsizliğin tüm yükü benim omuzlarıma bindi” dedi. Belediye Başkanı nerede olduğunu ise açıklamadı.

Başkent Caracas’ın diğer semtlerine göre daha varlıklı olan Chacao, protestocularla güvenlik güçleri arasında en yoğun çatışmaların yaşandığı yerdi. Son dört aydaki çatışmalarda en az 120 kişi hayatını kaybetti, yüzlerce kişi yaralandı.

Öte yandan Birleşmiş Milletler (BM), Venezuela’da göstericilere ve gözaltına alınanlara yönelik aşırı güç kullanımı, keyfi tutuklama ve başka hak ihlallerinin yaygın ve sistemli olduğunu duyurdu.

İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, ihlallerin ev baskınları, işkence ve gözaltında istismarı kapsadığını açıkladı. BM sözcüsü Ravina Shamdasani, ilk bulguların ülkede durumun düzeldiğine dair işaret taşımadığını bildirdi.

BM araştırmasında güvenlik güçlerinin en az 46 kişinin ölümünden, hükümet yanlısı silahlı grupların da 27 kişinin ölümünden sorumlu olduğu sonucuna varıldı. Araştırmada, diğer ölümlerin sorumlularının ise belirsiz olduğu belirtildi.

Venezuela’daki siyasi kriz bölge ülkelerini de harekete geçirdi. 14 ülkenin Dışişleri Bakanı bugün Peru’da bir araya geldi.

Peru Devlet Başkanı Pedro Pablo Kuczynski, Venezuela’da yeni meclisi tanımadıklarını açıklamıştı. Ancak bölge liderleri ortak bir eylem planı üzerinde anlaşmış da değil.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG