Erişilebilirlik

Van Gölü'nde Kayıp Mülteciler Aranmaya Devam Ediliyor


Van

Van’da yasadışı yollarla Türkiye’ye girenleri taşıyan ve Van Gölü’nde batan tekneyi arama çalışmaları sürüyor. Şu ana kadar 11 kişinin cesedine ulaşılırken olayla ilgili 5 kişi de tutuklandı.

Geçen ay sonunda kaybolan ve içinde onlarca mültecinin bulunduğu tekneyi arama çalışmaları sürüyor. Teknede Afganistan, Pakistan, Bangladeş gibi ülkelerden gelen 100’e yakın mültecinin bulunduğu ihbarının ardından tekneyi arama çalışmaları başladı.

Ankara'dan batık teknenin yerini bulmak için ROW cihazı getirildi. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndan ekiplerin de katıldığı çalışmalar, denizden botlar, havadansa helikopterle devam ediyor.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, teknede 60 kişinin bulunduğunun sanıldığını açıklamıştı. Çalışmalarda şimdiye kadar 11 kişinin cesedi bulundu. Van Valiliği'nden yapılan açıklamada olaya karışan 5 kişinin tutuklandığı belirtildi. Açıklamada “Van gölünde battığı değerlendirilen tekneyle ilgili arama-tarama faaliyetleri sonucunda 05.07.2020 tarihinde saat 19.00 sıralarında ve 06.07.2020tarihinde saat 06.30 sıralarında Van Gölü'nün Tatvan kısmında su yüzeyinde yabancı uyruklu olduğu değerlendirilen 2 kişinin cesedine ulaşılmış ve şu ana kadarki sayı 11'e yükselmiştir. Konu ile alakalı Kolluk görevlilerince yapılan çalışmalarda şu ana kadar 5 kişi tutuklandı, 2 kişi gözaltında, 3 kişi adli kontrolle ve 4 kişi ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı. 17 kişinin yakalama çalışmaları devam ediyor” denildi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Silahlı Şiddete mi Teslim? - 5 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:33 0:00
XS
SM
MD
LG