Erişilebilirlik

Amerikalı Öğrenciler Yurtdışında Okuyor


Amerikalı Öğrenciler Yurtdışında Okuyor

Merkezi Washington’da bulunan Uluslararası Eğitim Enstitüsü, yurtdışında eğitim gören üniversite öğrencilerinin sayısının arttığını açıkladı. Kuruluşa göre, 2000 yılından bu yana kendi ülkeleri dışında üniversite eğitimi alan öğrenci sayısı yüzde 60 arttı.

Üniversite mezunu Carolyn French, İspanya, Arjantin ve Brezilya’da okumuş. French, bu deneyimin dünya görüşünü değiştirdiğini söylüyor ve yabancı dil bilmenin önemini vurguluyor:

“Yabancı dil bilmek çok önemli. İspanyolca ve Portekizce bilmeden, Güney Amerika’daki diğer akademisyenlerle iletişim kurmadan Latin Amerika ülkeleri üzerine master yapmanın hiçbir anlamı olmadığını düşünüyorum.”

Carolyn French, nereye giderlerse gitsinler, öğrencilerin çok şey öğreneceğini söylüyor:

“Amerika, birçok kültür, dünya görüşü ve bakış açısı içinden sadece birini temsil ediyor. Bunu artık anlamamız gerekiyor. Bu dünyada bizden başka birçok ülke var. Küresel alanda daha rekabetçi olmalıyız.”

French, yabancı ülkelerde eğitim almayı tercih eden Amerikalı öğrencilerden biri. Uluslararası Eğitim Enstitüsü’ne göre, 2008 yılında üniversite eğitimi için başka ülkelere giden öğrenci sayısı yüzde 8 arttı. Bu sayının son 20 yılda 4 kat arttığını Amerika Dışişleri Bakanlığı da doğruluyor. Dışişleri Bakanının Kamu Diplomasisinden Sorumlu Müsteşarı Judith McHale, bu durumu olumlu karşılıyor:

“Küresel ekonomik ortamda öğrencilerimizin dünyayı daha iyi anlamaları için bu artışın önemli olduğuna inanıyoruz.”

Amerika’ya Gelen Yabancı Öğrenci Sayısı da Artıyor

Amerika’da eğitim alan yabancı öğrenci sayısında da artış var. Bu sayı 2008’de yüzde 8 arttı. Amerika’ya lisans eğitimi için Çin’den gelen öğrenci sayısında yüzde 21 oranında artış görüldü. Amerika’ya en çok öğrenci Hindistan’dan geliyor.

Amerika’ya gelen yabancı öğrenciler, en çok işletme, mühendislik, bilim ve matematik dallarında öğrenim görüyor. Enstitü’ye göre, bu öğrencilerin çoğu ailelerinden maddi destek alıyor ve Amerikan ekonomisine yılda 17 milyar dolar katkıda bulunuyor.

Uluslararası Eğitim Enstitüsü’nden Peggy Blumenthal, yabancı öğrencilerin Amerika’daki çalışma hayatı ve Amerikan kültürü hakkında yararlı bilgiler edindiklerini söylüyor:

“Yabancı öğrencilere sadece mesleki eğitim vermekle kalmıyor, onları Amerikan değerleri, çalışma hayatı ve Amerikan kültürü hakkında da eğitiyoruz. Böylece Amerika’yı çok daha iyi tanımaları mümkün oluyor.”

Peggy Blumenthal, Amerikalı öğrencilerin daha çok Avrupa ve Latin Amerika’yı tercih ettiğini, Çin ve Hindistan’ı seçenlerin oranının yüzde 20 olduğunu söylüyor.

Uluslararası Eğitim Enstitüsü’ne göre, kendi ülkeleri dışında üniversite eğitimi alan öğrenci sayısı 3 milyon. 2025 yılında bu sayının 8 milyona çıkması bekleniyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden ve Erdoğan Nato Zirvesinde Görüşecek - 27 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:42 0:00
XS
SM
MD
LG