Erişilebilirlik

"Savaştan En Çok Çocuklar Etkileniyor"


Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu (UNICEF) bugün yayınladığı raporda Suriyeli çocukların ülkedeki savaş ortamından derinden etkilendiğini açıkladı. Amerika’nın Sesi muhabiri Selah Hennessy’nin, Londra’dan bildirdiğine göre, UNICEF, Suriye’deki iç savaştan etkilenen çocuklar için daha çok yardım yapılması çağrısında bulundu.

UNICEF Sözcüsü Patrick McCormick, “Ülkeden kaçan, okula gidemeyen, yiyecek bulamayan çocuklar görüyoruz. Şiddet dolu bir ortamda büyüyen çocukların yaşadığı travma son derece üzücü bir durum” diye konuştu.

UNICEF’e göre Suriye’de iki yıldır süren çatışmalar yüzünden, yardıma muhtaç olan dört milyon Suriyeli’den yarısı 18 yaşının altında. 500 binden fazla beş yaşının altında çocuk yardım bekliyor.

BM Çocuk Fonu, Suriye’de altyapının ve kamusal alanların sistematik olarak saldırıya uğradığını, sağlık merkezleri ve eğitim sisteminin tamamen çökmeye iyice yaklaştığını belirtti.

UNICEF, her beş okuldan birinin yıkıldığını veya sığınak olarak kullanıldığını açıkladı.
McCormick’e göre savaş yakın zamanda bitecek gibi görünmüyor.

McCormick, “Bu bana bir türlü bitmek bilmeyen savaşları hatırlatıyor. Böyle bir ortamda yetişen nesil, şiddet dışında hiçbir şey bilmiyor. Bu bir kısır döngü olarak işliyor ve böyle nesiller gelecekte şiddeti devam ettirme eğiliminde oluyor” diye konuştu.

UNICEF, Suriyeli çocuklar için sağlık hizmeti, su, temizlik, güvenlik ve eğitim için ek kaynak istiyor.

Kurumun finansal kaynakları şimdilik yetersiz. UNICEF, savaştan etkilenen kadın ve çocuklara yardım için gereken 70 milyon doların sadece yüzde 20’sine sahip durumda.

UNICEF Sözcüsü McCormick’e göre, Suriye’deki gibi siyasi krizler için para toplamak, doğal afetler gibi diğer olaylar için kaynak yaratmaktan daha zor.

McCormick şöyle konuştu:

“Ülkenin durumu ve acil yardım ihitiyacı, insanların ceplerinden para verip vermemesini doğrudan etkiliyor. Suriye bu açıdan, hem hükümetler hem halk için, para toplaması çok zor bir durum oldu.”

UNICEF ve işbirliği yaptığı yardım kuruluşları, bugüne kadar Suriye’de 1 milyon 300 bin Suriyeli çocuğa kızamık aşısı yaparken, dört milyon kişiye temiz su, 400 bin kadın ve çocuğa da temel sağlık hizmetleri ulaştırdı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Beklenen Görüşme Gerçekleşti - 29 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:49 0:00
XS
SM
MD
LG