Erişilebilirlik

Ukrayna'da Tampon Bölge Kurulamıyor


Ukrayna hükümeti ayrılıkçılar ve Rus birlikleri saldırılarını durdurmadıkça kuvvetlerini çatışma hattından geri çekmeyeceğini ve tampon bölge kurulamayacağını bildirdi

Ukrayna iki hafta önce ilan ateşkes ile ilgili ihlaller sona ermedikçe kuvvetlerini geri çekmeyeceğini ve tampon bölge kurulamayacağını bildirdi.

Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi sözcüsü Andriy Lysenko Pazar günü ayrılıkçılar ve Rus kuvvetlerinin Ukrayna kuvvetlerine saldırmayı sürdürdüklerini açıkladı.

Lysenko bunun sonucu Cumartesi günü Minsk’te varılan anlaşmayı uygulama konusunu görüşmeyeceğini söyledi. Anlaşma hükümet ve ayrılıkçıları topçu kuvvetlerini çatışma hattından 15’er kilometre geri çekerek 30 kilometrelik bir tampon bölge kurulmasını öngörüyordu.

Pazar günü en şiddetli çatışmalar ayrılıkçıların kontrolundaki Donets’de meydana geldi.

Yeni çatışmalardan birkaç saat önce NATO baş komutanı Amerikalı orgeneral Philip Breedlove Ukrayna’da durumun hala kötü olduğunu ve Rus askerlerinin hala Ukrayna topraklarında olduğunu açıkladı.

Litvanya’da NATO üyesi ülkelerin komutanlarıyla bir araya gelen Org. Breedlove, bu ayın başında imzalanan ateşkesin sadece “sözde” kaldığını hatırlattı. Breedlove, son dönemde yaşanan topçu saldırılarının ateşkes öncesinden hiç farkı olmadığını belirtti.

Ukrayna’nın doğusunda Rus askerlerinin varlığını doğrulayan NATO komutanı Org. Breedlove, bununla birlikte asker sayısında azalma olduğunu söyledi. Askerlerden bazılarının sınırın Rusya tarafına geçtiğini açıklayan Breedlove, bununla birlikte askerlerin üslerine dönmediğini, gerektiği zaman Ukrayna’ya sevk edilmek üzere hazır bekletildiklerini belirtti.

Öte yandan, Rusya Ukrayna sınırından üçüncü “yardım konvoyunu” soktu. Öncekiler gibi Ukrayna hükümetinin izni alınmadan gönderilen bu yardım konvoyunun Donetsk’e yola çıktığı bildiriliyor. Konvoyları kimse denetleyemediği için Moskova’nın kamyonlara yardım malzemesi yerine ayrılıkçı milislere destek olacak silah ve teçhizat taşımasından kaygı duyuluyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 24 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:06 0:00
XS
SM
MD
LG