Erişilebilirlik

Ukrayna İçin Ateşkes Anlaşması


Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko’nun Belarus’un (Beyaz Rusya) Minsk kentinde 16 saat süren müzakerelerinden “Ukrayna için barış umudu” çıktı. Dün başlayan ve 16 saat süren zorlu pazarlıkların ardından ortak bir metin imzalamayı başaran liderler, 15 Şubat itibariyle ateşkes ilan edilmesi ve tarafların sınırdan ağır silahlarını çekerek, karşılıklı esirleri serbest bırakması üzerinde anlaştılar. Hollande, “Bu, Ukrayna için gerçek bir umut, AB için bir rahatlama sağlayacak bir ilk adımdır,” derken, Merkel daha temkinli bir açıklama yaparak “Hala çok büyük engeller var” uyarısında bulundu.

Ukrayna’da ayrılıkçı Rus milliyetçileri ile Ukrayna ordusu arasında bir yıla yakın bir zamandır süren krizin çözümünde önemli bir aşamaya gelindi. Belarus’un Minsk kentinde biraraya gelen ve Normandiya Dörtlüsü olarak adlandırılan Almanya, Fransa, Rusya ve Ukrayna liderleri, 16 saat süren pazarlık maratonunun ardından ateşkes imzalamayı başardılar. Görüşmelerin arından bir taraftan Minsk sürecinin uygulanmaya geçirilmesini öngören ateşkes anlaşması imzalanırken, diğer taraftan da Almanya ve Fransa’nın garantör devlet olduklarına dair anlaşma imza altına alındı. Anlaşmaya göre taraflar 15 Şubat’ta ateşkes ilan edecek ve Ukrayna ordusu ile ayrılıkçıların çatıştığı alanda geniş silahsız bir tampon bölge yaratılacak.

Toplantı sonrası ilk açıklama Rusya lideri Vladimir Putin’den geldi. Putin, “En önemli konuda anlaşmaya vardık" diyerek ateşkes kararını duyurdu. Putin, “Hayatımın en önemli gecesi olmasa da, önemli konularda anlaşmayı başardık. Neden anlaşmak bu kadar uzun sürdü? Bunun maalesef Kiev hükümetinin Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetleri ile anlaşmayı reddetmesinden kaynaklandığını düşünüyorum. Herkes Donbass'ta barışa varılmasını istiyorsa Kiev'in bu yönetimlerle doğrudan temas kurması gerekir. Umarım krizin tüm tarafları önümüzdeki günlerde dikkatli davranır,” dedi.

Hollande: “Anlaşma Ukrayna için bir umut”

Ardından açıklama yapan Hollande da, “Uzun sürdü, çözüm de uzun olacak ama bir anlaşmaya varmayı başardık. Ateşkes, 15 Şubat gece 00.00’da başlayacak. Ardından, sınırların kontrolü, ağır silahların çekilmesi, merkezi yapıdan uzaklaşma ve yeni bir yönetim sistemi ile ekonomik konular gibi diğer tüm sorunlar da bütünüyle ele alınacak. Merkel ve ben, Putin ve Poroşenko ile birlikte planın uygulanmaya konmasını kontrol edeceğiz. Herşey bitmese de bu ilk adım. Ukrayna için bir umut, AB için de bir rahatlama sağlamıştır. Fransa ve Almanya’nın da birlikte barışa yapabilecekleri katkının önemini de gözler önüne sermiştir,” dedi. Hollande, barış planının aynı gün toplanacak Avrupa Konseyi toplantısında da görüşülerek AB’nin diğer ülkelerinin de desteğinin sağlanacağını belirtti.

Merkel temkinli: “İllüzyona kapılmayalım”

Daha temkinli bir dil kullanmayı tercih eden Almanya Başbakanı Angela Merkel ise, “İllüzyona kapılmamamız gerekir. Önümüzde hala çok büyük engeller var. Ama şimdi çözüm için bir umudumuz var. Herşeyin daha iyiye gidebilmesi için gerçek bir şans var” diye konuştu.

Gözler planda

Masada varılan ateşkes uzlaşmasının ardından gözler planın uygulanabilirliği ihtimaline çevrildi, zira 5 Eylül’de varılan ateşkes ve barış planının kağıt üzerinde kalması, bu süre içinde ayrılıkçı Rus milislerin Donetsk ve Luhanks bölgelerinde askeri üstünlük elde etmesi uzmanları temkinli açıklamalar yapmaya itiyor. Donetsk ve diğer çatışma yaşanan bölgelerin statüsü, Ukrayna’nın anayasasında bu bölgelerin yönetimi için yapacağı değişiklik, sınırın kimler tarafından kontrol edileceği ve daha da önemlisi bütün bu adımların ekonomik faturasını kimin ödeyeceği konusunda henüz net bir açıklama yapılmadı. Bu nedenle temkinli bir dil kullanmayı tercih eden Merkel ve Hollande, Rusya ve Ukrayna’nın planı uygulaması için garantör olarak imza attılar.

XS
SM
MD
LG