Erişilebilirlik

'3 Milyar Euro AB Yardımı Bu Ay Sonunda Geliyor'


Volkan Bozkır, Fransa’nın AB İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Harlem Desir ile çalışma öğle yemeğinde bir araya geldi.

Avrupa Birliği Bakanı ve Baş Müzakereci Volkan Bozkır, Avrupa'nın Suriyeli göçmenlerin ihtiyaçları için kullanılacak 3 Milyar Euro'nun Şubat ayı sonunda Türkiye'ye ödeneceğini açıkladı. Fransa'da temaslarda bulunan Bakan Bozkır, Fransız Ulusal Meclisi AB Komisyonu'nda vekillerin Cizre ve Sur kentlerinde yaşanan çatışmalara ve insan hakları ihlallerine ilişkin sorularıyla karşılaştı. Bozkır, bu konudaki sorulara, "Türkiye'nin terörle mücadele ettiği ve Batı'nın bu mücadelesini anlamasını bekledikleri" yanıtını verdi.

Bakan Bozkır, Fransa'daki temaslarına Fransız Ulusal Meclisi AB Komisyonu Başkanı Danielle Auroi, ardından Dışişleri Bakanlığı’nda Fransa’nın AB İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Harlem Desir ile çalışma öğle yemeğinde bir araya geldi. Bozkır, Fransız Senatosu’na geçerek, AB ile İlişkiler Komisyonu Başkanı Jean Bizet ile de görüştü. Bozkır ve Franız mevkidaşı Harlem Desir, Türkiye'nin Paris Büyükelçiliği'nde düzenlenen ve Fransız işadamlarının da katıldığı akşam yemeğinde, yeniden bir araya geldiler.

Temaslarına ilişkin Türk basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Volkan Bozkır, Türkiye ile AB arasında 29 Kasım'da gerçekleşen göçmen kriziyle ilgili zirvede ortaya yeni bir tablonun çıktığını, AB ile ilişkilerde kartların yeniden dağıtıldığı bir döneme girdiklerini kaydetti. Zirvede, Türkiye'ye göçmenlere yardım edilmesi için verilmesi öngörülen 3 milyar Euro'nun önündeki engellerin kalktığını ve Şubat ayı sonunda bu miktarın Türkiye'ye gönderileceğini söyledi. Türkiye'nin de bu miktarın nerede ve nasıl kullanılacağına dair detaylı listeyi, AB'ye sunduğunu ve AB'nin mevcut denetim mekanizmalarıyla bu paranın nerelere kullanıldığının açıklıkla denetleneceğini de sözlerine ekledi.

Fransa ile Yunanistan sınırının güvenliği ve kaçak yasa dışı göç akınının durdurulması konusunu da ele aldıklarını bildiren Bozkır, Türkiye'nin bu alandaki çalışmalarını rakamlarla anlatarak, 147 bin yasa dışı göçmenin, 3 bin 700 de kaçak göçmen taşıyan şebeke üyesinin yakalandığını kaydetti. Suriyeli göçmenlere çalışma izni verilmesi ve üçüncü ülkelerden gelen Suriyeliler'e vize uygulamasıyla kaçak göçle mücadelenin daha da etkin hale geldiğini bildirdi.

Fransız vekiller Sur ve Cizre'yi sordu

Fransız Ulusal Meclisi'ndeki toplantıda, Fransız vekiller Sur ve Cizre'de yaşanan olaylar ile basın ve ifade özgürlüğü konusunu gündeme getirdiler. Bakan Volkan Bozkır bu sorulara ilişkin olarak, "Milletvekilleri bize Güneydoğu'da yaşanan, özellikle bazı illerimizde Türkiye’den parça kopartmak isteyen, demokratik özerklik adı altında 5-6 bölgemizi devletin giremediği bölgeler haline getirmek isteyen PKK’ya karşı verdiğimiz mücadeleye ilişkin sorular sordu. Türkiye’nin Türk vatandaşları bakımından hiçbir ayrım gözetmediğini ve bütün amacımızın etnik kimliğine bakılmaksızın, dini inancın, yaşam biçimine, kıyafetine bakılmaksızın tüm vatandaşlarımızın ülkemizin birinci sınıf vatandaşları olması,öteki hissetmemeleri, öteki kavramının kalkması olduğunu izah ettik" dedi.

Bozkır, Güneydoğuda bazı ilçelerde sürmekte olan operasyonlar hakkında bilgi verdiğini de belirterek, "Bunun ne kadar ürkütücü bir noktaya geldiğini, ama devletin müdahalesiyle çok kısa bir süre sonra teröristlerin barınağı ve cephane yığınağı haline gelmiş bu ilçelerimizin tamamen teröristlerden temizleneceğini, ondan sonra da cuma günü sayın Başbakanın açıklayacağı, sosyal ve ekonomik önlemleri de içeren paketle birlikte bu bölgelere huzurun tekrar geleceğini, oradan göç etmek zorunda kalmış vatandaşlarımızın da yuvalarına dönüp huzur içinde yaşamlarına devam edecekleri bir ortamın da sağlanmakta olduğunu da birlikte paylaştık" diye konuştu.

Terörle mücadelede işbirliği

Terörden zarar gören ülkelerin başında gelen Fransa ile terör konusunda yakın işbirliği yapmak istediklerini dile getiren Bakan Bozkır, "Türkiye’nin terörle mücadele bakımından DAEŞ, PKK ve DHKP-C terörüyle ortak verdiği mücadelenin mutlaka Avrupa’da ve batı dünyasında desteklenmesi ve bu terör belasının bir insanlık dramı olduğunun iyice anlaşılması lazım" dedi.

Vize serbestliği: 72 beklenti

Türkiye'nin beklentisi olan AB ile vize serbestliği uygulaması konusunda da bilgi veren Bakan Volkan Bozkır, "Bununla ilgili tüm yasalar ya hazırlandı, ya Meclis'e sevk edildi ya da Meclis'ten geçti. 10 kadar da uluslararası sözleşme var. Bunların dördü geçtiğimiz Cuma günü Meclis'te onaylandı. Sonuçta bu beklentilerin tamamı karşılanmış olacak. Mart ayında komisyon 72 beklentiyle ilgili olarak bir rapor yayınlayacak. Türkiye’nin karşılama düzeyiyle ilgili biz Haziran ayında geri kabul anlaşmasını geçici olarak uygulamaya koyacağız. Ekim-Kasım aylarında da vize kalkmış olacak. Schengen bölgesine Türk vatandaşlarının vizesiz girmesinden bahsediyoruz. İlerde inşallah Türk vatandaşları yeni tanzim etmekte olduğumuz kimlik kartlarıyla pasaporta da ihtiyaç olmadan Avrupa Birliği’ne giriş yapma hakkına sahip olacaklardır" diye konuştu.

Volkan Bozkır, Paris'teki temaslarının ardından bugün de Brüksel'de AB Komisyonu üyeleriyle görüşecek.

XS
SM
MD
LG