Erişilebilirlik

Twitter Türkiye'deki ''Trol'' Hesapları İfşa Etti


Sosyal medya platformu Twitter, devlet bağlantılı enformasyon operasyonları kapsamında faaliyet gösteren 32 bin 242 “trol” hesabının ifşa edilerek kapatıldığını açıkladı. Söz konusu hesaplar Türkiye, Rusya ve Çin kaynaklı.

Açıklamaya göre, Türkiye’de sahte ve kullanılmak üzere ele geçirilen hesaplar, AK Parti lehine siyasi söylemi kuvvetlendirmek amacıyla kullanılıyordu.

Twitter’ın internet sitesinde paylaşılan resmi açıklamada, bu operasyonlarla bağlantılı bütün hesapların ve içeriklerin kaldırıldığı belirtildi. İlgili verilerin de şirketin önde gelen iki araştırma ortağı olan Avustralya Stratejik Politika Enstitüsü (ASPI) ve Stanford İnternet Gözlemevi (SIO) ile paylaşıldığı kaydedildi. Hesapların da şirketin manipülasyon politikalarının ihlali kapsamında kapatıldığı vurgulandı.

“Türkiye’deki hesaplar AK Parti lehine söylemi kuvvetlendirmek amacıyla kullanılıyordu”

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Türkiye’deki hesap ağları 2020 yılı başında tespit edildi. Bu hesapların çoğu Türkiye içindeki kitleyi hedefliyordu. Twitter’ın teknik göstergeler ve bu hesapların davranışı üzerinde yaptığı analize göre, sahte ve kullanılmak üzere ele geçirilen hesaplar, AK Parti lehine siyasi söylemi kuvvetlendirmek amacıyla kullanılıyor ve bu hesaplarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a güçlü destek ifade ediliyordu. Bu kapsamda 7.340 hesap ifşa edilerek arşive alındı.

İncelenen teknik göstergelere göre söz konusu hesap ağı, partinin gençlik kolu ve ciddi sayıda ele geçirilmiş hesapların bulunduğu merkezi bir ağla bağlantılıydı. Bu nedenle Twitter’ın ifşa ettiği hesap ağının, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türk hükümetini eleştiren kurumlarla bağlantılı olan ve ele geçirilen hesapları da kapsadığı belirtildi.

Kapatılan bu hesapların sıklıkla devlet eliyle yürütülen korsanlık ve hesap ele geçirme çabalarının hedefi oldukları kaydedildi. Hesap ağının aynı zamanda kripto para birimi bağlantılı spam gibi ticari faaliyetler için de kullanıldığı belirtildi.

“Çin’deki hesaplar Komünist Partisi lehine söylemi yayıyordu”

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Çin’deki hesap ağı yeni olsa da faaliyetlerin tespit edilmesi için kullanılan teknik bağlantıların 2019 yılının Ağustos ayında tespit edilen faaliyetlerle tutarlı olduğunun görüldüğü belirtildi.

Bu kapsamda birbiriyle bağlantılı iki grup hesabın ifşa edildiği ifade edildi. Buna göre, hesap ağının ana merkezini ele veren 23 bin 750 hesap ve içeriğin daha fazla kişiye ulaşması için tasarlanan 150 bin hesap tespit edildi.

150 bin hesabın çoğunun ya çok az takipçisi olduğu ya da hiç takipçisi olmadığı, bu hesapların etkileşim rakamlarını yapay olarak şişirmek üzere tasarlandığı vurgulandı.

Çin’deki bu hesap ağının birbiriyle eşgüdümlü ve manipülatif faaliyetler içinde olduğu, ağırlıklı olarak Çin dillerinde paylaşım yapıldığı ve Çin Komünist Partisi lehine jeopolitik söylemin yanı sıra Hong Kong’daki siyasi dinamikler konusunda aldatıcı söylemler yaydığı belirtildi.

“Rusya’daki hesaplar siyasi muhalifleri hedef alıyordu”

Rusya içinde de devlet destekli siyasi propaganda faaliyeti içinde olan bir medya sitesi olan Current Policy adlı siteyle bağlantılı hesapların araştırıldığı belirtildi. Şirketin açıklamasında, “Bu medya operasyonuyla bağlantılı hesap ağının Twitter’ın manipülasyon politikasını ihlal sebebiyle askıya alındığı vurgulandı.

Bu hesapların faaliyetleri arasında siyasi amaçla çapraz paylaşım, içeriğin gerçek olmayan ancak eşgüdümlü şekilde güçlendirilmesi gibi faaliyetler sayıldı. Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in siyasi partisi olan Birleşik Rusya Partisi'ni öne çıkaran ve siyasi muhalifleri hedef alan faaliyetlerde bulunulduğu belirtildi. Yapılan çalışma kapsamında 1.152 hesabın ve bunlarla bağlantılı içeriğin ifşa edildiği kaydedildi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 2 Temmuz-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:03 0:00
XS
SM
MD
LG