Erişilebilirlik

Tutuklu Fransız Gazeteci İçin Cumhurbaşkanı Macron Devrede


Türkiye'de terör suçlamasıyla tutuklanan Fransız gazeteci Loup Bureau için Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron devereye giriyor. Macron, gelecek günlerde Fransız gazetecinin durumunu görüşmek üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la temasa geçeceğini açıkladı. Tutuklanarak Van'a sevkedilen 27 yaşındaki gazetecinin serbest bırakılması için Fransa'da başlatılan kampanya ise devam ediyor.

Türkiye'nin terör örgütü olarak kabul ettiği PYD'yle röportaj yaptığı gerekçesiyle 26 Temmuz günü "silahlı terör örgütü üyesi olma" iddiasıyla tutuklanan Loup Bureau için Fransa'da gazetecilik örgütleri tarafından yürütülen kampanya büyüyor. Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) ile serbest gazetecilik yapan Loup Bureau'nun avukatı ve ailesi, Perşembe günü Cumhurbaşkanı Macron'dan gazetecinin serbest bırakılması için devreye girmesini istemişti.

Bu çağrıya yanıt veren Elysee Sarayı, Cumhurbaşkanı Macron'un kısa süre içinde Erdoğan'la konuyu görüşeceğini duyurdu. Elysee Sarayı'ndan yapılan açıklamada "Cumhurbaşkanı Macron'un gazeteci Loup Bureau dosyasını çok yakından izlediği, diplomasi ekibi tarafından Loup Bureau'nun durumu hakkında bilgilendirildiği" belirtildi. Fransız Dışişleri Bakanlığı'nın Türk muhataplarıyla bu konu hakkında temas halinde olduğu da vurgulanan açıklamada, gazetecinin ailesiyle de temasta oldukları ve durumu hakkında Bureau'nun ailesini sürekli bilgilendirdikleri kaydedildi.

Europe 1 Radyosu'na konuşan tutuklu gazetecinin babası Loic Bureau ise, Fransız politikacıların oğlunun tutuklanmasına sessiz kalmasından şikayet ederek , "Oğlumdan bilgi alamıyorum. Tam bir izolasyon altında. Bir hafta gözaltında tutulduktan sonra yalnızca bir kez çok kısa bir süre telefonla görüştük. Tutuklandıktan sonra görüşemedik. Türk yetkililer çok iyi biliyor ki oğlum yalnızca 2013 yılında bir röportaj yapmış. Bundan 4 yıl önce, kamuya açık, kolaylıkla ulaşabileceğiniz, hiçbir gizliliği olmayan bir röportaj. Ne Türkler'e karşı, ne de Kürtler'i destekleyen bir röportaj" diye konuştu.

Fransa'da Loup Bureau'nun yakınları tarafından kurulan destek komitesi, gazetecinin serbest bırakılması için imza kampanyası başlatırken, Fransız ve Belçikalı milletvekilleri de bu kampanyaya destek verdi.

France İnfo radyosunun verdiği bilgilere göre, genç gazeteci tek başına bir hücreye çıkarıldı ve hücresine televizyon konuldu. İngilizce bir gardiyanla da görüştürülen Loup Bureau, Cuma günü konsolosluk yetkilileriyle de görüştürüldü.

Serbest gazetecilik yapan Loup Bureau, 2013 yılında Fransız kamu televizyonu TV5 Monde için, Suriye'de savaşan ve Türk yetkililerin "PKK'nın uzantısı bir terör örgütü" olarak tanımladığı PYD'lilerle yaptığı röportaj nedeniyle, 4 yıl sonra, 26 Temmuz'da, Şırnak'ta tutuklanmıştı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 6 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:21 0:00
XS
SM
MD
LG