Erişilebilirlik

Türkiye’den Avrupa Konseyi’ne Murat Arslan Tepkisi


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Konseyi bütçesine katkı payını önemli ölçüde azaltmayı planladığını açıkladı. Karar “FETÖ” soruşturması kapsamında tutuklu bulunan, kapatılan Yargıçlar ve Savcılar Birliği’nin (YARSAV) eski başkanı Murat Arslan’a Vaclav Havel İnsan Hakları Ödülü verilmesinin ardından geldi.

Ankara’ya göre Arslan, Fethullah Gülen ile bağlantılı bir isim. Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nin ödül verdiği Arslan için 15 yıla kadar hapis cezası talep ediliyor.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ödülün bardağı taşıran son damla olduğunu söyledi. Murat Arslan’la ilgili bir soru üzerine Çavuşoğlu, "İnadına yargılanan bir kişiye ödül vermelerini kabul etmedik. Bu şahıs Bylock kullanıyormuş. Kim kullanıyor Bylock’u, FETÖ üyeleri. Hükümetin aldığı bir karardır. Sorumluluğu da bizdedir. Bylock kullanan bir kişiye ödül veren bir kuruma ilaveden milletin parasını veremem" şeklinde konuştu.

“Üyelik için gereken minimum miktar ödenecek”

Çavuşoğlu Türkiye’nin bundan böyle Konsey’in ana destekçilerinden olmayacağını, yalnızca üye kalmak için gereken minimum miktarı ödeyeceğini söyledi.

Ankara’nın Konsey’e bu yıl ne kadar kaynak sağladığı bilinmiyor, ancak Türkiye, Konsey’e 2015’te 13 milyon Euro aktarmıştı ve bu rakamı ikiye katlamayı hedefliyordu.

Türkiye’de 50 bin kişi darbeyle bağlantılı oldukları suçlamalarıyla gözaltında tutuluyor ve yargılanmayı bekliyor. Orduda, özel sektörde ve kamu sektöründe yaklaşık 150 bin kişi işlerinden oldu.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Apple Kullanıcılarına Güvenlik Açığı Uyarısı - 19 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:55 0:00
XS
SM
MD
LG