Erişilebilirlik

Türkiye: ‘Rum Tarafı Samimiyetsiz ve Siyasi İradesiz’


Türkiye, Kıbrıs Sorunu'nun çözümü için Cenevre'de gerçekleştirilecek toplantıyı "son fırsat" olarak değerlendirirken, Güney Kıbrıs tarafınca "samimiyetsiz ve siyasi iraden yoksun" davranıldığını açıkladı.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres'in ev sahipliğinde Kıbrıslı Türk ve Rum cumhurbaşkanları 4 Haziran'da New York'ta buluştu ve Cenevre'deki müzakere masasına geri dönüş kararı alındı. Ancak ABD dönüşünde Rum Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis kanalıyla medyaya yansıyan bilgiler ve Rum tarafındaki muhalefet partileri açıklamaları, Türkiye'nin tepkisine yol açtı.

Türk Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Türkiye'nin, 12 Ocak 2017 tarihinde Cenevre’de gerçekleştirilen Kıbrıs Konferansı’nın ön koşulsuz olarak yeniden toplanmasına hazır olduğu bildirildi. Türkiye'nin, Kıbrıs meselesine adil, kalıcı ve kapsamlı bir çözüm için kararlılığı da vurgulandı.

Açıklamada, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Konferansı’nın Haziran ayı içerisinde ön koşulsuz şekilde toplanmasını talep ettiği ve tüm konular üzerinde anlaşılması gerektiği ilkesini vurguladığı hatırlatıldı.

Açıklamada, "Hal böyle iken, BM Genel Sekreteri’nin söz konusu açıklamasının içeriğinin, mürekkebi henüz kurumadan Kıbrıs Rum tarafınca çarpıtılmaya başlanması ve Cenevre Konferansı için Rum Lider’in ortaya atmış olduğu ön koşulların kabul edildiğinin öne sürülmesi, Rum tarafının samimiyetsizliğini ve çözüme yönelik siyasi iradeden ne denli yoksun olduğunu bir kez daha gözler önüne sermektedir. Esasen Kıbrıs Rum tarafının Kıbrıs Türk tarafıyla siyasi eşitlik temelinde yeni bir ortaklık tesis etmeyi isteyip istemediği konusunda da soru işaretlerini pekiştirmektedir" denildi.

Açıklamada, Cenevre'de Kıbrıs Konferansı’nın yeniden toplanmasını çözüm için son fırsat olarak değerlendirilerek, "Ada’da iki yılı aşkın bir süredir devam eden müzakere sürecinin başarıyla sonuçlanması hedefleniyor ise, tüm katılımcıların Türkiye ve Kıbrıs Türk tarafınca sergilenmekte olan ve samimi çözüm iradesini yansıtan yapıcı yaklaşımı benimsemeleri gerekmektedir" yorumu yapıldı.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’nin Afganistan’dan Çekilmesinin Birinci Yıldönümü - 15 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:06 0:00
XS
SM
MD
LG