Erişilebilirlik

Türkiye Cerablus'a Operasyon Başlattı


Fırat Kalkanı Operasyonu Başladı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:53 0:00

Operasyon sürerken Cerablus'tan dumanlar yükseliyor

TSK Müşterek Özel Kuvvetleri ve koalisyon uçakları, Cerablus'a yönelik operasyonu TSİ 04.00’te başlattı. Sınır ötesine top atışlarının yapıldığı operasyona savaş uçakları da katılıyor. Türk F-16’ları IŞİD hedeflerini vuruyor. Sınırdaki topçu bataryaları Cerablus’ta 80'den fazla hedefe 300'e yakın atış gerçekleştirdi.

"Fırat Kalkanı" ismi verilen operasyonda tanklar da sınırı geçti. 20 tank ve zırhlı aracın sınırı geçtiği belirtiliyor. Tanklarla birlikte Özgür Suriye Ordusu unsurları da Cerablus'a ilerliyor. Cerablus'ta 4 köyün IŞİD'den geri alındğı ve 46 militanın etkisiz hale getirildiği de gelen bilgiler arasında.

Askeri kaynaklar, operasyonun amacının sınır güvenliğini sağlamak, IŞİD ile mücadelede koalisyon güçlerine destek vermek ve Suriye’nin toprak bütünlüğünü sağlamak olduğunu belirtiyor.

Operasyon, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun dün yaptığı, IŞİD'in elindeki Cerablus'un geri alınması için Ankara'nın her türlü desteği sağlayacağı, açıklamasının ardından geldi.

Salih Müslim: 'Türkiye Suriye bataklığında çok şey kaybedecek'

Operasyonun başlamasının ardından PYD’ye yakın Hawarnews isimli internet sitesine açıklama yapan Salih Müslim, Türkiye’nin Suriye topraklarına kara harekatı yaparak çok şey kaybedeceğini söyledi. Müslim, Türkiye’nin Suriye’deki savaş bataklığının içine girdiğini belirterek “Çok büyük zarar göreceklerini tahmin ediyorum. Bu savaşa kendi elleriyle girebilirler ama çıkışları kendi elleriyle olmayacak. Suriye halkı, QSD, Cerablus Askeri Meclisi ve Cerablus halkı mevcut saldırıdan rahatsız. Bu yüzden şimdiye kadar DAIŞ, El-Nusra, Sultan El-Murat ve benzeri çetelerle dolaylı olarak Suriye savaşına dahil olmuştu, ancak doğrudan savaşa girmek mecburiyetini hissederek harekete geçmesi, onlara çok şey kaybettirecektir. Türkiye, DAIŞ gibi Suriye’deki savaş bataklığında yenilecektir” dedi.

Dün sınırın Türkiye tarafına, Cerablus’un karşısındaki Karkamış ilçesine havan topları atılmıştı. Türk güvenlik güçleri ilçe merkezinde anons yaparak halka güvenli yerlere gitmeleri çağrısı yapmıştı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 2 Temmuz-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:03 0:00
XS
SM
MD
LG