Erişilebilirlik

Türkiye ABD'li Yardım Kuruluşunun İznini İptal Etti


Türk hükümeti, Türkiye’den Suriyeliler’e yardım sağlayan merkezi Amerika'daki Mercy Corps adlı yardım kuruluşunun iznini iptal etti. Kuruluş yardım faaliyetlerini durdurmak zorunda kaldı.

Merkezi Portland eyaletinde bulunan Mercy Corps, operasyonlara yeniden başlamak için Türk yetkililerle diyalog yolu aradığını açıkladı. Kuruluş, Suriye’de en geniş kapsamlı yardım faaliyetlerini yürüten kurumlardan biri.

Kuruluşun açıklamasında, “Türkiye ile 5 yıllık işbirliğinin ardından gelen karardan üzüntü duyuyoruz” denildi.

Mercy Corps’un Medya İlişkiler Direktörü Christine Bragale, Associated Press haber ajansına yaptığı açıklamada, iznin 20 Şubat’ta iptal edildiğini ve bunun için gerekçe belirtilmediğini söyledi. Bragale, ihtiyacı olanlara yeniden hizmet etme olanağını yakalamak istediklerini belirtti.

Kuruluş, Suriye sınırında her ay 350 bin ile 500 bin arasında Suriyeli’ye gıda, kıyafet, battaniye gibi malzeme dağıttığını bildirdi. Kuruluş ayrıca, geçen yıl Türkiye içinde 100 bin Suriyeli ve Türk vatandaşına da acil yardım sağladığını kaydetti.

Çoğunluğu Suriyeli 3 milyon sığınmacıya ev sahipliği yapan Türkiye ayrıca Suriye’ye yardım ulaştırılmasında önemli bir nokta.

Bragale, Mercy Corps’un sınır ötesi operasyonlarına diğer bölgesel aktörler aracılığıyla devam edeceğini, yardım konusunda boşluk olmadığını göstermek istediklerini bildirdi.

Ankara bu konuda henüz bir açıklama yapmadı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Apple Kullanıcılarına Güvenlik Açığı Uyarısı - 19 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:55 0:00
XS
SM
MD
LG