Erişilebilirlik

Türk Gemisine Korsan Saldırısı


Gine Körfezi haritası

Gine Körfezi açıklarında Türkiye'deki Boden Denizcilik şirketine ait M/V Mozart isimli bir gemi korsanlar tarafından kaçırıldı.

Türk gemisi Sao Tome'ye 100 deniz mili açıklarında sefer halindeyken korsanların saldırısına uğradı.

Konteyner gemisinin Nijerya'nın Lagos kentinden Güney Afrika'nın Cape Town kentine doğru ilerlediği belirtildi.

Saldırıda gemideki denizcilere şiddet uygulandığı ve çoğunluğu Türk olduğu belirtilen 19 mürettebatın 15'inin fidye amacıyla kaçırıldığı ifade ediliyor. Anadolu Ajansı'nın (AA) haberine göre, personelden Azerbaycan uyruklu bir kişi öldürüldü.

"Cumhurbaşkanı Erdoğan geminin kaptanıyla görüştü"

Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada, geminin saldırıdan kurtulan 3 personeliyle Gabon'a doğru hareket ettiği belirtildi.

Açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Nijerya açıklarında korsanların saldırısına uğrayan geminin kaptanlarından Furkan Yaren ile iki kez telefon görüşmesi yaptı.

Twitter üzerinden paylaşılan açıklamada, "Geminin saldırıdan kurtulan 3 personeliyle Gabon’a doğru hareket ettiği bilgisini alan Cumhurbaşkanı Erdogan, süreci yakından takip ettiğini ve kaçırılan gemi personelinin kurtarılmasıyla ilgili bütün yetkilileri talimatlandırdığını ifade etti" denildi.

"Mürettebatın kurtarılması için girişim başlatıldı"

AA'nin bildirdiğine göre, Türkiye, Nijerya açıklarında deniz korsanlarının saldırısına uğrayan Türk gemisinden kaçırılan mürettebatın kurtarılması için bölgedeki tüm büyükelçilikleri kanalıyla girişimler başlattı.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, geminin 4. Kaptanı Furkan Yaren ile telefonda görüşerek olayla ve gemideki durumla ilgili bilgi aldı.

Çavuşoğlu, geminin ait olduğu şirketin işletmecisi Osman Levent Karsan'la da telefonda görüşerek, başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerini iletti, kaçırılan mürettebatın bir an önce kurtarılması ve evlerine güvenle dönebilmeleri için gerekenlerin yapılacağını vurguladı.

Çavuşoğlu, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov'u arayarak, öldürülen mürettebat için başsağlığı diledi ve gemi limana yanaştığında cenazenin Azerbaycan’a nakli için çalışmaların derhal başlayacağını aktardı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Silahlı Şiddete mi Teslim? - 5 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:33 0:00
XS
SM
MD
LG